LG V50 ThinQ 5G
Physical specifications
| Dimensions | 159.2 x 76.1 x 8.3 mm |
| Weight | 183 g |
| IP rating (protection against dust and water) | IP68 Dust and water resistant (up to 1.5 m for 30 minutes) |
Screen and keys
| Screen type | P-OLED touch screen, 16 million colours |
| Display size | 6.4 inches |
| Resolution | 1440 x 3120 pixels |
| Physical keypad | No |
Picture, video and sound
| Main camera | Triple 12 MP, 27mm (standard), f/1.5 + 12 MP, 52mm (telephoto), f/2.4, 2x optisk zoom + 16 MP, 16mm (ultra wide), f/1.9 |
| Front camera | Dual 8 MP, 26mm (standard), f/1.9 + 5 MP, 21mm (wide), f/2.2 |
| Video recorder | 160p@30/60fps, 1080p@30/60/240fps, HDR10 |
| Flash | Yes |
| Music player | Yes |
| FM radio | No |
| Speaker | Stereo |
SIM
| SIM type | Nano SIM |
Processor
| Chipset | Qualcomm SDM855 Snapdragon 855 (7 nm) |
| CPU | Octa-core (1x2.84 GHz Kryo 485 & 3x2.42 GHz Kryo 485 & 4x1.78 GHz Kryo 485) |
| GPU | Adreno 640 |
Memory
| Storage | 128 GB |
| RAM | 6 GB |
| Memory card slot | Up to 1 TB |
Ports
| 3.5 mm jack | Yes |
| USB | 3.1, USB-C |
Network
| 2G network | Yes |
| 3G network | Yes |
| 4G network | Yes |
| 5G network | Yes |
Connectivity
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, aptX HD |
| Wi-Fi | 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| WiFi 7 | No |
| NFC | Yes |
| GPS | Yes |
| 4G calling | Yes |
| Wi-Fi calling | Yes |
Sensors
| Accelerometer | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Compass | Yes |
| Barometer | Yes |
Battery
| Battery type | Non-removable Li-Po 4000 mAh battery |
Operating system
| Operating system | Android 9.0 (Pie) |
Tethering
| USB | Yes |
| Wi-Fi hotspot | Yes |
Security
| Fingerprint sensor | Yes |
| Face recognition | 2D face recognition |
| Iris scanner | No |
Artificial Intelligence (AI)
| GenAI | No |