LG USG10TY Soundbar
Bluetooth
| Supported codecs |
SBC AAC |
Body
| Dimensions (mm) |
Soundbar: 1446x150x32.5 (WxHxD) Subwoofer: 180x394x290 (WxHxD) |
| Weight (kg) |
Soundbar: 3.9 Subwoofer: 5.8 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes |
| WiFi | Yes |
Features
| Smart | Yes |
| Accessories included |
Remote control Warranty card Wall mount bracket HDMI cable |
| Built-in Smart Assistant |
Amazon Alexa Google Assistant |
| Special features | 4K UHD pass-through |
| Wireless | Yes |
| Wall mounting | Yes |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Compatibility
| App compatibility | LG Soundbar |
| Compatibility |
Spotify Connect Tidal Connect Apple AirPlay 2 Chromecast Google Cast |
Power
| Power source | Mains |
| Power consumption | Subwoofer - 38W |
Sound
| Audio details |
Triple Level Spatial Sound Hi-Resolution Audio (24bit/96kHz) WOWCAST VRR/ALLM AI Room Calibration Pro |
| Decoding formats |
AAC AAC+ |
| Dolby | Yes - Dolby Atmos and Dolby Digital |
| DTS | Yes - DTS:X and DTS Digital Surround |
| Sound modes |
AI Sound Pro Standard Music Cinema Clear Voice Pro Sports Game Bass Blast/Bass Blast + |
| Sound output | 420W |
Video
| HDR (high dynamic range) | Yes - HDR10 |
Interfaces/Ports
| HDMI port |
1x HDMI with ARC/e-ARC and CEC 120Hz |
| Optical digital | Yes |
| USB port | 1x USB Type-A 2.0 |