LG 50UR78006LK LED HDR 4K Ultra HD Smart TV
Body
| Dimensions (mm) |
With stand: 716x1121x230 (HxWxD) Without stand: 651x1121x57.1 |
| Weight (kg) |
With stand: 14.5 Without stand: 11.7 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.0 |
| WiFi | Yes - 5 |
Processor
| Processor | α5 AI Processor 4K Gen5 |
Display
| Screen size | 50" |
| Viewing angle | 178 degrees |
| Refresh rate | 60Hz |
Features
| 4K upscaling | Yes |
| Number of modes |
9: Vivid Standard Eco Cinema Sports Game Filmmaker ISF Bright Room ISF Dark Room |
| Cable length (m) | 1.5 |
| Electronic programme guide (EPG) | Yes |
| Music player | Yes - stream through connected device |
| Remote control | Yes - Magic Remote |
| Special features |
Filmmaker Mode AI Brightness Control Game Optimiser Family Settings Sports Alerts |
| Suitable for outdoor use | No |
| Voice controls | Yes - via Amazon Alexa |
| Web browser | Yes |
Warranty
| Device warranty | 60 months |
Compatibility
| App compatibility |
LG ThinQ Apple AirPlay2 |
| Compatibility |
Amazon Alexa Apple AirPlay HomeKit Matter |
Power
| Energy saving mode | Yes |
| Power source | Mains |
| Power supply | AC 100~240V 50-60Hz |
| Power consumption |
High Dynamic Range: 99kWh per 1000h Standard Dynamic Range: 64.8kWh per 1000h Standby: under 0.5W |
Sound
| Built-in speaker | Yes |
| Sound output (RMS) | 20W |
| Speaker system | 2.0 channel |
| Audio Codec/s |
AC4 AC3 (Dolby Digital) EAC3 HE-AAC AAC MP2 MP3 PCM WMA apt-X |
| Speaker type | Down-firing |
Video
| HDR (high dynamic range) | Yes - HDR10 |
Smart TV
| Smart TV | Yes |
Accessory
| VESA mount (mm) | 200x200 |
| Remote control | Yes |
| VESA wall mount supported | Yes |
Built-in Devices
| Freesat | Yes - Freesat HD |
| Freeview | Yes - Freeview Play |
Interfaces/Ports
| Headphone socket | No |
| Other port connections |
TOSLINK Antenna Coaxial Female Satelite Coaxial Female |
| Audio out | Yes |
| Ethernet port | Yes |
| HDMI port | Yes - 3 |
| Optical digital | Yes |
| USB port | Yes - 2 |
Additional Information
| Software/Apps included |
Netflix AppleTV+ Paramount+ Disney+ Amazon Prime Video |
Software
| Operating system | webOS |
Display & Graphics
| HD Ready / Full HD / Ultra HD | 4K Ultra HD |
| Type | 4K UHD LED |
| Maximum resolution | 3840x2160 |
| Screen type | Flat panel |
Energy Performance
| Energy efficiency class | F |