LG 49-inch UltraWide Dual QHD Monitor
Environmental
| Operational humidity |
Less than 80% Storage: Less than 85% |
| Operational temperature |
0°C to 40°C Storage: -20°C to 60°C |
Design
| Swivel (Left/Right) | Yes |
Body
| Dimensions (mm) |
With stand: 1215.1x585.8x281 (WxHxD) Without stand: 1215.1x365.7x114.2 (WxHxD) |
| Weight (kg) |
With stand: 14.7 Without stand: 12.6 |
Display
| Brightness |
Min: 320 nits Typical: 400 nits Auto Brightness |
| Colour gamut |
Min: DCI-P3 90% (CIE 1976) Typical: DCI-P3 98% (CIE1976) |
| Colours | 16.7 million |
| Contrast ratio |
Min: 700:1 Typical: 1000:1 |
| Display type | IPS |
| HD Ready / Full HD / Ultra HD | QHD |
| High Dynamic Range (HDR) |
Yes HDR10 DisplayHDR 400 HDR Effect |
| Panel type | Nano IPS Technology |
| Picture modes | 2PBP |
| Pixel pitch (mm) | 0.234x0.234 |
| Response time | 5ms |
| Screen curvature | 3800R |
| Screen size | 49-inches |
| Tilting | Yes |
| Viewing angle | 178 degrees |
| Screen resolution | 5120x1440 |
| Aspect ratio | 32:9 |
| Refresh rate | 144Hz |
Features
| Calibration mode | Color Calibrated in Factory |
| Features |
Dynamic Action Sync User Defined Key Built-in KVM Rich bass |
| Smart | Smart Energy Saving |
| G-Sync | Yes - NVIDIA |
| Variable refresh rate (VRR) | Yes |
Accessibility
| Accessibility features |
Colour Weakness AMD FreeSync Premium Pro Black Stabilizer Dynamic Action Sync Crosshair Flicker Safe Reader Mode Super Resolution+ Dual controller OnScreen Control Live Color Low Blue Light |
Power
| Power supply | AC 100-240V 50/60Hz |
| Speaker output | 2x 10W |
| Power consumption |
Typical: 103W Max: 200W Power Save/Sleep Mode: less than 0.4W DC off: less than 0.3W SDR: 45kWh/1000h HDR: 109kWh /1000h |
Accessory
| VESA mount (mm) | 100x100 |
Warranty
| Warranty | 24 months |
Built-in Devices
| Built-in speakers | Yes |
Dimensions
| Assembled height | Yes |
Interfaces/Ports
| HDMI connection | Yes - 2 |
| 3.5mm audio input | Yes |
| Display port | Yes |
| USB port |
Yes - 1x USB-C 2x USB-A 1x USB UP |
Display & Graphics
| Picture in picture | Yes |
Energy Performance
| Energy efficiency class | G |
Accessories
| Included | Cable Holder |