LG 40-inch Curved UltraWide 5K2K Nano IPS Monitor
Body
| Dimensions (mm) | With stand: 947x614x283 (WxHxD) |
| Freestanding | Yes |
| Swivel range | -15~15º |
| Tilt range | -5~20º |
| Weight (kg) | 12.3 |
Connectivity
| Built-In WiFi | No |
Display
| Brightness | Typical: 300 nits |
| Colour gamut | DCI-P3 98% |
| Colours | 1.07 billion |
| Contrast ratio |
Min: 700:1 Typical: 1000:1 |
| Display type | LCD |
| HD Ready / Full HD / Ultra HD | 5K Ultra HD |
| High Dynamic Range (HDR) |
HDR10 HDR Effect |
| Panel type | Nano IPS Technology |
| Pixels per " | 140 |
| Response time | 5ms (GtG Faster) |
| Screen curvature | 2500R |
| Screen size | 40-inches |
| Viewing angle | 178 degrees |
| Screen resolution | 5120x2160 |
| Aspect ratio | 21:9 |
| Refresh rate | Up to 75Hz |
Features
| Calibration mode | Hardware Calibration Ready |
| FreeSync | Yes |
Accessibility
| Accessibility features |
Black Stabilizer Dynamic Action Sync Flicker Safe Super Resolution+ Dual controller OnScreen Control Live Colour Low Blue Light Reader Mode |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Power
| Energy efficiency class | F |
| Power supply | Mains |
| Speaker output | 2x 10W |
| Power consumption |
Max: up to 96W Typical: 80W Sleep: Less than 1.2W Off: Less than 0.3W |
Interfaces/Ports
| HDMI connection | Yes - 2 |
| Thunderbolt | Yes |
| Display port | Yes |
| USB port |
1x USB-C 2x USB-A |