LG 32-inch FHD IPS webOS Smart Monitor
Environmental
| Operational humidity |
Less than 80% Storage: Less than 85% |
| Operational temperature |
0°C to 40°C Storage: -20°C to 60°C |
Body
| Dimensions (mm) |
With stand: 731.8x521.2x209.9 (WxHxD) Without stand: 731.8x440.5x45 (WxHxD) |
| Weight (kg) |
With stand: 9 Without stand: 5.4 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes |
| WiFi | Yes |
Display
| Brightness |
Min: 200 nits Typical: 250 nits Auto |
| Colour gamut | Typical: sRGB 99% |
| Colours | 16.7 million |
| Colours | 8bit (6bit+FRC) |
| Contrast ratio | Typical: 1200:1 |
| Display type | IPS |
| High Dynamic Range (HDR) | Yes - HDR10 |
| Pixel pitch (mm) | 0.363x0.363 |
| Response time | 8ms (GTG) |
| Screen size | 31.5-inches |
| Tilting | Yes |
| Viewing angle | 178 degrees (HxV) |
| Screen resolution | 1920x1080 |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Refresh rate | 60Hz |
Features
| Screen mirroring |
Yes - AirPlay 2 HomeKit iOS 12.3 or later macOS 10.14.5 or later Android Windows 8.1 and above |
| Smart | Smart Energy Saving |
Accessibility
| Accessibility features | Flicker Safe |
Power
| Power supply | AC100-240V 50/60Hz |
| Speaker output | 2x 5W |
| Power consumption |
Typical: 30W Sleep mode: 0.5W DC Off: 0.5W SDR: 26 kWh/1000h HDR: 30 kWh/1000h |
Accessory
| VESA mount (mm) | 100x100 |
| Remote control | Yes |
Warranty
| Warranty | 24 months |
Built-in Devices
| Built-in speakers | Yes |
Interfaces/Ports
| HDMI connection | Yes - 2 |
| USB port | Yes - 2 |
Energy Performance
| Energy efficiency class | E |