LG 24-inch FHD IPS AMD FreeSync Monitor
Environmental
| Operational temperature |
0°C to 40°C Storage: -20°C to 60°C |
Body
| Dimensions (mm) |
With stand: 540x414x200 (WxHxD) Without stand: 540x320.6x50.5 (WxHxD) |
| Weight (kg) |
With stand: 2.75 Without stand: 2.34 |
Display
| Brightness |
Typical: 250 nits Minimum: 200 nits |
| Colour gamut |
Typical: sRGB 99% (CIE1931) Minimum: sRGB 95% (CIE1931) |
| Colours | 16.7 million |
| Contrast ratio |
Typical: 1300:1 Minimum: 1000:1 |
| HD Ready / Full HD / Ultra HD | FHD |
| Panel type | IPS |
| Pixel pitch (mm) | 0.2745x0.2745 |
| Response time | 5ms (GtG at Faster) |
| Screen size | 23.8-inches |
| Tilting | Yes |
| Viewing angle | 178º |
| Screen resolution | 1920x1080 |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Refresh rate | 100Hz |
Features
| FreeSync | Yes - AMD |
| Cable length | 1.5m |
| Game mode | Black Stabiliser |
Accessibility
| Accessibility features |
Flicker Safe Reader Mode Motion Blur Reduction OnScreen Control |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Connections
| PC In (D-sub) | 1920x1080 at 75Hz |
Power
| Energy efficiency class | E |
| Power supply |
AC 100-240V 50/60Hz 24.7W 19V 1.3A |
| Power consumption |
Typical: 17W Max: 24W Sleep Mode: Less than 0.5W DC Off: Less than 0.3W SDR: 15kWh/1000h |
Accessory
| VESA mount (mm) | 100x100 |
Interfaces/Ports
| HDMI port | Yes |
| Headphone jack | Yes |
Operation
| Operating humidity |
Less than 80% Storage: Less than 85% |