LG 2025 OLED77C54LA OLED HDR 4K Ultra HD Smart TV
Body
| Dimensions (mm) |
With stand: 1711x1035x267 (WxHxD) Without stand: 1711x982x47.1 (WxHxD) |
| Stand dimensions (mm) | 520x267 (WxD) |
| Weight (kg) |
With stand: 27.1 Without stand: 23.5 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.3 |
| WiFi | Yes - 6 |
Display
| Dimming technology | Pixel Dimming |
| Resolution | 3840x2160 |
| Brightness enhancer | Brightness Booster |
| Colour gamut | OLED Colour |
| Display features |
AI Genre Selection AI Picture Pro AI Super Upscaling AI Brightness Control |
| Dynamic Tone Mapping | Yes |
| HD Ready / Full HD / Ultra HD | 4K Ultra HD |
| High Dynamic Range (HDR) |
Dolby Vision HDR10 HLG |
| High Frame Rate | 4K 120fps |
| Picture modes | 10 |
| Response time | <0.1ms |
| Screen size | 77-inch |
| Display type | 4K OLED |
| Refresh rate | 120Hz |
Features
| Multi view | Yes |
| Sleep timer | Yes |
| Smart | Yes |
| Cable length (m) | 1.5 |
| Filmmaker Mode | Yes |
| G-Sync | Yes |
| General features |
Quick Media Switching Auto Calibration |
| Motion Enhancer | OLED Motion |
| Processor | α9 AI Processor 4K Gen8 |
| Remote control | Magic Remote |
| Suitable for outdoor use | No |
| Voice recognition | Yes |
| Web browser | Yes |
| Game mode |
Game Optimiser FreeSync HGIG ALLM |
Accessibility
| Accessibility features |
High Contrast Grey Scale Invert Colours |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Compatibility
| Compatibility |
Apple AirPlay 2 Amazon Alexa LG SmartThinQ |
Power
| Energy consumption |
HDR: 326kWh/1000 hours SDR: 125kWh/1000 hours |
| Energy efficiency class |
HDR: G Overall: F |
| Power source | Mains |
| Power supply | 100-240V 50/60Hz |
| Power consumption |
On mode: 125W Standby: <0.5W |
Sound
| Built-in speaker | Yes |
| LG Sound Sync | Yes |
| Audio details |
AI Voice Remastering AI Acoustic Tuning WOW Orchestra |
| Dolby Atmos | Yes |
| Simultaneous Audio Output | Yes |
| Sound Mode Share | Yes |
| Sound output | 40W |
| Surround sound | Yes - 2 Way Playback |
Smart Interaction
| Smart features |
Always Ready AI Chatbot Google Home Google Cast USB Camera Compatible Home Hub LG Channels Apple Home |
Accessory
| VESA mount (mm) | 300x200 |
| VESA wall mount supported | Yes |
Speakers
| Down-firing speaker | Yes |
Tuner/Broadcasting
| Analog tuner | Yes |
| Digital tuner |
DVB-C DVB-S2/S DVB-T2/T |
Built-in Devices
| Freesat HD | Yes |
Interfaces/Ports
| Digital Audio Out (Optical) | Yes |
| Ethernet port | Yes |
| HDMI port | Yes - 4 |
| RF in (Antenna/Cable) | Yes - 2 |
| USB port | Yes - 3 |
Software
| Operating system | webOS 25 |