LG 2025 OLED77B56LA OLED HDR 4K Ultra HD Smart TV
Body
| Dimensions (mm) |
With stand: 1719x1057x319 (WxHxD) Without stand: 1719x989x50 (WxHxD) |
| Weight (kg) |
With stand: 23.5 Without stand: 22.9 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.3 |
| WiFi | Yes - 6 |
Display
| Dimming technology | Pixel Dimming |
| Resolution | 3840x2160 |
| Colour gamut | Yes - Wide |
| Dynamic Tone Mapping | Yes - Dynamic Tone Mapping Pro |
| HD Ready / Full HD / Ultra HD | 4K Ultra HD |
| High Dynamic Range (HDR) |
Dolby Vision HDR10 HLG Cinema HDR |
| Picture modes |
Vivid Standard Cinema Sports Game Filmmaker (ISF) Expert (Bright Room) (ISF) Expert (Dark Room) |
| Response time | 0.1ms |
| Screen size | 77-inch |
| Display type | 4K OLED |
| Refresh rate | 120Hz |
Platform
| Operating system | webOS |
Features
| Multi view | Yes |
| Screen mirroring |
Miracast Chromecast |
| Wall-mountable | Yes |
| AI features | AI sound Pro |
| Cable length (m) | 1.5 |
| Parental controls | Yes |
| Processor | α8 AI Processor 4K Gen2 |
| Remote control | Magic Remote |
| Suitable for outdoor use | No |
| Voice recognition | Yes |
| Web browser | Yes |
| Game mode |
Game Optimiser HGIG ALLM |
| Sleep timer | Yes |
Accessibility
| Accessibility features |
Audio guidance Audio description Enjoy TV sound together High contrast Greyscale Invert colours Hard of Hearing Subtitles |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Compatibility
| Compatibility |
Apple AirPlay 2 Amazon Alexa LG ThinQ |
Power
| Power consumption (standby) | 0.5W |
| Power source | Mains |
| Power supply | 120V 50/60Hz |
Sound
| Built-in speaker | Yes |
| Audio details |
Auto Volume Levelling AI Acoustic Tuning WOW Orchestra |
| Dolby Atmos | Yes |
| Sound Mode Share | Yes |
| Sound output | 20W |
Smart TV
| Smart TV | Yes |
Smart Interaction
| Smart features |
Always Ready Parental controls |
Accessory
| VESA mount (mm) | 300x200 |
| VESA wall mount supported | Yes |
Tuner/Broadcasting
| Digital tuner | Yes |
Built-in Devices
| Freesat HD | Yes |
Interfaces/Ports
| Digital Audio Out (Optical) | Yes |
| Ethernet port | Yes |
| HDMI port | Yes - 4 |
| RF in (Antenna/Cable) | Yes |
| USB port | Yes - 2 |
Energy Performance
| Energy consumption |
SDR: 115kWh/1000 hours HDR: 215kWh/1000 hours Annually: 159kWh |
| Energy efficiency class |
Overall: F HDR: G |