LG 2025 OLED55B56LA OLED HDR 4K Ultra HD Smart TV
Body
| Dimensions (mm) |
With stand: 1228x772x235 (WxHxD) Without stand: 1228x708x45.9 (WxHxD) |
| Weight (kg) |
With stand: 14.5 Without stand: 14.3 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.3 |
| WiFi | Yes - 6 |
Display
| Dimming technology | Pixel Dimming |
| Resolution | 3840x2160 |
| Colour gamut | OLED Colour |
| Display features |
AI Brightness Control AI Picture Pro AI Super Upscaling AI Genre Selection |
| Dynamic Tone Mapping | Yes - Dynamic Tone Mapping Pro |
| High Dynamic Range (HDR) |
Dolby Vision HDR10 HLG |
| Response time | <0.1ms |
| Screen size | 55-inch |
| Display type | 4K OLED |
| Refresh rate | 120Hz |
Platform
| Operating system | webOS 25 |
Features
| FreeSync | Yes |
| Multi view | Yes |
| Sleep timer | Yes |
| AI features | AI Sound Pro |
| Cable length (m) | 1.5 |
| G-Sync | Yes |
| Processor | α8 AI Processor 4K Gen2 |
| Remote control | Magic Remote |
| Suitable for outdoor use | No |
| Web browser | Yes |
| Game mode |
Game Optimiser HGIG ALLM |
Accessibility
| Accessibility features |
High Contrast Greyscale Invert Colours |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Compatibility
| Compatibility |
Apple AirPlay Amazon Alexa LG SmartThinQ |
Power
| Power source | Mains |
| Power supply | 100-240V 50/60Hz |
| Power consumption |
Standby: 0.5W On mode: 92W |
Sound
| Built-in speaker | Yes |
| LG Sound Sync | Yes |
| Audio details |
Dolby Atmos Auto Volume Levelling AI Acoustic Tuning WOW Orchestra |
| Simultaneous Audio Output | Yes |
| Sound Mode Share | Yes |
| Sound output | 20W |
| WiSA ready | Yes |
Smart TV
| Smart TV | Yes |
Smart Interaction
| Smart features |
Always Ready Google Cast Google Home AI Chatbot |
Accessory
| VESA mount (mm) | 300x200 |
| VESA wall mount supported | Yes |
Tuner/Broadcasting
| Digital tuner | Yes |
Built-in Devices
| Freesat HD | Yes |
Interfaces/Ports
| Digital Audio Out (Optical) | Yes |
| Ethernet port | Yes |
| HDMI port | Yes - 4 |
| RF in (Antenna/Cable) | Yes - 2 |
| USB port | Yes - 2 |
Energy Performance
| Energy consumption |
HDR: 167kWh/1000 hours SDR: 92kWh/1000 hours Annually: 127kWh |
| Energy efficiency class |
Overall: F HDR: G |