LG 2025 OLED48C54LA OLED HDR 4K Ultra HD Smart TV
Body
| Dimensions (mm) |
With stand: 1071x675x230 (WxHxD) Without stand: 1071x618x46.9 (WxHxD) |
| Weight (kg) |
With stand: 16.8 Without stand: 14.9 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.3 |
| WiFi | Yes - 6 |
Display
| Dimming technology | Pixel Dimming |
| Resolution | 3840x2160 |
| Colour gamut | OLED Colour |
| Display features |
AI Genre Selection AI Picture Pro AI Super Upscaling AI Brightness Control |
| High Dynamic Range (HDR) |
Dolby Vision HDR10 HLG |
| Picture modes | 10 |
| Screen size | 48-inch |
| Display type | 4K OLED |
| Refresh rate | 120Hz |
Features
| Multi view | Yes |
| Cable length (m) | 1.5 |
| Processor | α9 AI Processor 4K Gen8 |
| Remote control | Magic Remote |
| Smart ThinQ compatible | Yes |
| Suitable for outdoor use | No |
| Timer | Yes - Programmable |
| Voice recognition | Yes |
| Web browser | Yes |
| Game mode |
Game Optimiser HGIG ALLM |
Accessibility
| Accessibility features |
High Contrast Grey Scale Invert Colours |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Compatibility
| Compatibility |
Apple AirPlay Amazon Alexa LG SmartThinQ |
Power
| Energy consumption |
HDR: 115kWh/1000 hours SDR: 66kWh/1000 hours |
| Energy efficiency class |
HDR: G Overall: G |
| Power consumption (standby) | <0.5W |
| Power source | Mains |
| Power supply | 100-240V 50/60Hz |
Sound
| Built-in speaker | Yes |
| LG Sound Sync | Yes |
| Audio details |
AI Voice Remastering AI Acoustic Tuning WOW Orchestra |
| Dolby Atmos | Yes |
| Simultaneous Audio Output | Yes |
| Sound Mode Share | Yes |
Smart TV
| Smart TV | Yes |
Smart Interaction
| Smart features |
Always Ready AI Chatbot Google Home Apple Home LG Channels Google Cast Home Hub |
Accessory
| VESA mount (mm) | 300x200 |
| VESA wall mount supported | Yes |
Speakers
| Down-firing speaker | Yes |
| Speaker power | 40W |
Tuner/Broadcasting
| Digital tuner | Yes |
Built-in Devices
| Freesat HD | Yes |
Interfaces/Ports
| Digital Audio Out (Optical) | Yes |
| Ethernet port | Yes |
| HDMI port | Yes - 4 |
| RF in (Antenna/Cable) | Yes - 2 |
| USB port | Yes - 3 |
Software
| Operating system | webOS 25 |