LG 2025 OLED48B56LA OLED HDR 4K Ultra HD Smart TV
Body
| Dimensions (mm) |
With stand: 1070x684x235 (WxHxD) Without stand: 1070x620x45.9 (WxHxD) |
| Freestanding | Yes |
| Weight (kg) |
With stand: 11.7 Without stand: 11.5 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.3 |
| WiFi | Yes - 6 |
Processor
| Processor | α8 AI Processor 4K Gen2 |
Display
| Resolution | 3840x2160 |
| Display type | OLED |
| Dolby | Yes - Dolby Vision |
| HD Ready / Full HD / Ultra HD | 4K Ultra HD |
| High Dynamic Range (HDR) |
HDR10 HLG |
| Response time | 0.1ms |
| Screen size | 48-inch |
| Refresh rate | 120Hz |
Features
| 4K upscaling | Yes - AI Super |
| Audio |
AI Sound Pro WOW Orchestra AI Acoustic Tuning Auto Volume Levelling |
| Compatibility |
Amazon Alexa LG SmartThinQ |
| Filmmaker Mode | Yes |
| Suitable for outdoor use | No |
| Timer | Programmable |
| Game mode |
VRR HGiG Game Optimiser Auto Low Latency Mode (ALLM) |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Power
| Energy consumption |
SDR: 65kWh/1000 hours HDR: 109kWh/1000 hours |
| Energy efficiency class | G |
| Power consumption (standby) | 0.5W |
| Power source | Mains |
| Power supply | 100-240V 50/60Hz |
Sound
| Built-in speaker | Yes |
| Dolby Atmos | Yes |
| Sound output | 20W |
| Surround sound | Yes - 3D |
Accessory
| VESA mount (mm) | 300x200 |
| Remote control | Yes - Magic Remote |
| VESA wall mount supported | Yes |
Tuner/Broadcasting
| Digital tuner | Yes |
| Freesat | Yes - HD |
Interfaces/Ports
| Ethernet port | Yes |
| HDMI port | Yes - 4 |
| Optical digital | Yes |
| RF in (Antenna/Cable) | Yes - 2 |
| USB port | Yes - 2 |
Software
| Operating system | webOS |