LG 2025 OLED42C54LA OLED HDR 4K Ultra HD Smart TV
Body
| Dimensions (mm) |
With stand: 932x577x170 (WxHxD) Without stand: 932x540x41.1 (WxHxD) |
| Weight (kg) |
With stand: 10.1 Without stand: 9.8 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.3 |
| WiFi | Yes - 6 |
Display
| Dimming technology | Pixel Dimming |
| Resolution | 3840x2160 |
| Colour gamut | OLED Colour |
| Display features |
AI Genre Selection AI Picture Pro AI Brightness Control |
| Dynamic Tone Mapping | OLED Dynamic Tone Mapping Pro |
| HD Ready / Full HD / Ultra HD | 4K Ultra HD |
| High Dynamic Range (HDR) |
Dolby Vision HDR10 HLG |
| Picture modes | 10 |
| Response time | <0.1ms |
| Screen size | 42-inch |
| Display type | 4K OLED |
| Refresh rate | 120Hz Native |
Features
| 4K upscaling | Yes - α9 AI Super Upscaling 4K |
| FreeSync | Yes |
| Multi view | Yes |
| Built-in Smart Assistant | Amazon Alexa |
| Cable length (m) | 1.5 |
| Filmmaker Mode | Yes |
| G-Sync | Yes |
| Processor | α9 AI Processor 4K Gen8 |
| Remote control | Magic Remote |
| Suitable for outdoor use | No |
| Variable refresh rate (VRR) | Up to 144Hz |
| Voice recognition | Intelligent Voice Recognition |
| Web browser | Yes |
| Game mode |
Game Optimiser HGIG ALLM |
| Sleep timer | Yes |
Accessibility
| Accessibility features |
High Contrast Gray Scale Invert Colours |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Compatibility
| App compatibility | LG ThinQ |
| Compatibility |
USB Camera Apple AirPlay 2 |
Power
| Energy efficiency class | G |
| Power consumption (standby) | <0.5W |
| Power source | Mains |
| Power supply | 100-240V 50/60Hz |
Sound
| Built-in speaker | Yes |
| LG Sound Sync | Yes |
| Audio calibration | Yes |
| Audio details |
AI Voice Remastering AI Acoustic Tuning α9 AI Sound Pro Clear Voice Pro WOW Orchestra |
| Dolby Atmos | Yes |
| Simultaneous Audio Output | Yes |
| Sound Mode Share | Yes |
| Sound output | 20W |
| Speaker system | 2.0CH |
| Audio Codec/s |
AC4 AC3 (Dolby Digital) EAC3 HE-AAC AAC MP2 MP3 PCM WMA apt-X |
| Speaker type | Down Firing |
Smart TV
| Smart TV | Yes |
Smart Interaction
| Smart features |
Always Ready AI Chatbot Google Home Google Cast LG Channels Home Hub |
Accessory
| VESA mount (mm) | 300x200 |
| VESA wall mount supported | Yes |
Performance
| Annual Energy Consumption | 72kWh |
Tuner/Broadcasting
| Analog tuner | Yes |
| Digital broadcasting |
DVB-T2/T (Terrestrial) DVB-C (Cable) DVB-S2/S (Satellite) |
Interfaces/Ports
| HDMI CEC | Yes |
| HDMI with eARC | Yes |
| Digital Audio Out (Optical) | Yes |
| Ethernet port | Yes |
| HDMI port | Yes - 4 |
| RF in (Antenna/Cable) | Yes - 2 |
| USB port | Yes - 3 |
| Common interface | Yes |
Software
| Operating system | webOS 25 |