LG 2025 86QNED85A6C QNED Mini LED HDR 4K Ultra HD Smart TV
Body
| Dimensions (mm) |
With stand: 1928x1198x370 (WxHxD) Without stand: 1928x1108x30.9 (WxHxD) |
| Weight (kg) |
With stand: 52 Without stand: 50 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.3 |
| WiFi | Yes - 6 |
Processor
| Processor | α8 AI processor 4K Gen2 |
Display
| Dimming technology | Local Dimming |
| Resolution | 3840x2160 |
| Display type | QNED |
| Dolby | Dolby Vision |
| HD Ready / Full HD / Ultra HD | 4K Ultra HD |
| High Dynamic Range (HDR) |
HDR10 HLG |
| Screen size | 86-inch |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Refresh rate | 120Hz |
Features
| 4K upscaling | Yes - AI Super |
| Audio |
AI Sound Pro WOW Orchestra AI Acoustic Tuning Auto Volume Levelling Bluetooth Surround Ready |
| Compatibility | Apple AirPlay 2 |
| FreeSync | Yes - AMD FreeSync Premium |
| Screen mirroring | Yes |
| Sleep timer | Yes |
| Filmmaker Mode | Yes |
| Recording function | Yes - USB |
| Suitable for outdoor use | No |
| Variable refresh rate (VRR) | Yes |
| Time Shift | Yes |
| Game mode |
HGiG GeForce NOW Game Optimiser Auto Low Latency Mode AMD FreeSync Premium |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Compatibility
| Smart assistant compatibility | Alexa |
Power
| Energy consumption |
SDR: 104kWh/1000 hours HDR: 226kWh/1000 hours |
| Energy efficiency class |
Overall: D HDR: G |
| Power consumption (standby) | 0.5W |
| Power source | Mains |
| Power supply | 200-240V 50/60Hz |
Sound
| Built-in speaker | Yes |
| Sound output | 20W |
| Surround sound | Yes |
Video
| Motion technology | Motion Pro |
Smart Interaction
| Smart features |
LG Channels LG SmartThinQ LG Content Store |
Accessory
| VESA mount (mm) | 600x400 |
| Remote control | Yes - Magic Remote |
| VESA wall mount supported | Yes |
Tuner/Broadcasting
| Analog tuner | Yes |
| Digital broadcasting |
DVB-T DVB-T2 |
| Digital tuner | Yes |
| Freesat | Yes - HD |
Interfaces/Ports
| HDMI with eARC | Yes |
| Ethernet port | Yes |
| HDMI port | Yes - 4 |
| Optical digital | Yes |
| RF in (Antenna/Cable) | Yes - 2 |
| USB port | Yes - 2x USB-A |
| Common interface | Yes |
Software
| Operating system | webOS |