LG 2025 86QNED82A6B QNED HDR 4K Ultra HD Smart TV
Body
| Dimensions (mm) |
With stand: 1929x1174x359 (WxHxD) Without stand: 1929x1108x51.9 (WxHxD) |
| Weight (kg) |
With stand: 46.5 Without stand: 45.5 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5 |
| WiFi | Yes - 5 |
Processor
| Processor | α7 AI Processor 4K Gen8 |
Display
| Dimming technology | Local Dimming |
| Resolution | 3840x2160 |
| Display type | QNED |
| Dynamic contrast ratio | Dynamic Tone Mapping |
| HD Ready / Full HD / Ultra HD | 4K Ultra HD |
| High Dynamic Range (HDR) |
HDR10 HLG |
| Picture modes |
Vivid Game Sports Cinema Standard Filmmaker ISF Expert (Dark Room) ISF Expert (Bright Room) |
| Screen size | 86-inch |
| Refresh rate | 60Hz |
Features
| 4K upscaling | Yes - Super |
| Audio |
AI Sound Pro WOW Orchestra AI Acoustic Tuning Auto Volume Levelling |
| Parental lock | Yes |
| PVR function | Yes |
| Suitable for outdoor use | No |
| Timer | Programmable |
| Closed captions (subtitles) | Yes |
| Game mode |
ALLM HGiG mode Game Optimiser VRR (up to 60Hz) HDR game mode |
Accessibility
| Accessibility features |
Grey Scale High Contrast Invert Colours Audio Guidance Hard of Hearing Audio Description Enjoy TV Sound Together |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Power
| Energy consumption |
SDR: 110kWh/1000 hours HDR: 222kWh/1000 hours |
| Energy efficiency class |
Overall: E HDR: G |
| Power consumption (standby) | 0.5W |
| Power source | Mains |
| Power supply | 100-240V 50/60Hz |
| Speaker output | 20W |
Sound
| Built-in speaker | Yes |
| Surround sound | Yes |
Accessory
| VESA mount (mm) | 600x400 |
| Remote control | Magic Remote |
| VESA wall mount supported | Yes |
Tuner/Broadcasting
| Digital tuner | Yes |
| Freesat | Yes -HD (DVB-S2) |
Interfaces/Ports
| HDMI with eARC | Yes |
| Ethernet port | Yes |
| HDMI port | Yes - 3 |
| Optical digital | Yes |
| USB port | Yes |
Software
| Operating system | webOS |