LG 2025 75QNED82A6B QNED HDR 4K Ultra HD Smart TV
Body
| Dimensions (mm) |
With stand: 1677x1032x359 (WxHxD) Without stand: 1677x966x51.6 (WxHxD) |
| Freestanding | Yes |
| Weight (kg) | 32.4 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5 |
| WiFi | Yes - 5 |
Processor
| Processor | α7 AI Processor 4K Gen8 |
Display
| Dimming technology | Local Dimming |
| Resolution | 3840x2160 |
| Display type | QNED |
| HD Ready / Full HD / Ultra HD | 4K Ultra HD |
| High Dynamic Range (HDR) | HDR10 |
| Hybrid Log Gamma (HLG) | Yes |
| Screen size | 75-inch |
| Refresh rate | 60Hz |
Features
| 4K upscaling | Yes |
| Audio |
AI Sound Pro WOW Orchestra AI Acoustic Tuning Auto Volume Levelling |
| Compatibility |
Amazon Alexa LG SmartThinQ |
| Filmmaker Mode | Yes |
| Suitable for outdoor use | No |
| Timer | Programmable |
| Game mode |
HGiG Game Optimiser Variable Refresh Rate Auto Low Latency Mode (ALLM) |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Power
| Energy consumption |
SDR: 82kWh/1000 hours HDR: 150kWh/1000 hours |
| Energy efficiency class |
Overall: D HDR: G |
| Power consumption (standby) | 0.5W |
| Power source | Mains |
| Power supply | 100-240V 50/60Hz |
Sound
| Built-in speaker | Yes |
| Sound output | 20W |
| Surround sound | Yes |
Accessory
| VESA mount (mm) | 300x200 |
| Remote control | Yes - Magic Remote |
| VESA wall mount supported | Yes |
Tuner/Broadcasting
| Digital tuner | Yes |
| Freesat | Yes - HD |
Interfaces/Ports
| Ethernet port | Yes |
| HDMI port | Yes - 3 |
| Optical digital | Yes |
| RF in (Antenna/Cable) | Yes - 2 |
| USB port | Yes |
Software
| Operating system | webOS |