LG 2025 65QNED87A6B QNED Mini LED HDR 4K Ultra HD Smart TV
Body
| Dimensions (mm) |
With stand: 1456x909x285 (WxHxD) Without stand: 1456x840x29.7 (WxHxD) |
| Weight (kg) |
With stand: 26.3 Without stand: 22.5 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.3 |
| WiFi | Yes - 6 |
Processor
| Processor | α8 AI Processor 4K Gen2 |
Display
| Dimming technology | Local Dimming |
| Resolution | 3840x2160 |
| Backlight technology | Mini LED |
| Display type | 4K QNED |
| Dolby | Dolby Vision |
| Dynamic Tone Mapping | Yes |
| HD Ready / Full HD / Ultra HD | 4K Ultra HD |
| High Dynamic Range (HDR) |
HDR10 HLG |
| Screen size | 75-inch |
| Refresh rate | 120Hz |
Features
| 4K upscaling | Yes - α8 AI Super |
| Audio |
AI Sound Pro WOW Orchestra AI Acoustic Tuning Auto Volume Levelling Bluetooth Surround Ready |
| Compatibility |
Home Hub Google Hub Google Cast Apple Home Apple AirPlay2 Google Home USB Camera Compatible |
| FreeSync | Yes - AMD FreeSync Premium |
| Multi view | Yes |
| Sleep timer | Yes |
| Filmmaker Mode | Yes |
| Suitable for outdoor use | No |
| Variable refresh rate (VRR) | Yes - Up to 144Hz |
| Game mode |
HGiG GeForce NOW Game Optimiser Auto Low Latency Mode |
Accessibility
| Accessibility features |
Grey Scale Invert Colours High Contrast |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Power
| Energy efficiency class |
Overall: E HDR: G |
| Power source | Mains |
| Power supply | 100-240V 50/60Hz |
| Power consumption |
SDR: 85kWh/1000 hours HDR: 144kWh/1000 hours Standby: 0.5W |
Sound
| Built-in speaker | Yes |
| LG Sound Sync | Yes |
| Sound Mode Share | Yes |
| Sound output | 20W |
| Speaker system | 2CH |
| WiSA ready | Yes |
| Surround sound | Yes |
Video
| Motion technology | Motion Pro |
Smart Interaction
| Smart features |
Voice ID LG ThinQ AI Chatbot LG Channels Always Ready Full Web Browser |
Accessory
| VESA mount (mm) | 300x300 |
| Remote control | Magic Remote |
| VESA wall mount supported | Yes |
Tuner/Broadcasting
| Analog tuner | Yes |
| Digital tuner |
DVB-C (Cable) DVB-S2/S (Satellite) DVB-T2/T (Terrestrial) |
| Freesat | Yes - HD |
Interfaces/Ports
| HDMI CEC | Yes |
| HDMI with eARC | Yes |
| Ethernet port | Yes |
| HDMI port | Yes - 4 |
| Optical digital | Yes |
| RF in (Antenna/Cable) | Yes - 2 |
| USB port | Yes - 2 |
Software
| Operating system | webOS 25 |