LG 2025 65NANO90A6B LED HDR NanoCell 4K Ultra HD Smart TV
Body
| Dimensions (mm) |
With stand: 1456x904x295 (WxHxD) Without stand: 1456x840x29.7 (WxHxD) |
| Freestanding | Yes |
| Weight (kg) |
With stand: 24 Without stand: 23.6 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.1 |
| WiFi | Yes - 5 |
Processor
| Processor | a7 AI Processor 4K Gen8 |
Display
| Dimming technology | Local Dimming |
| Resolution | 3840x2160 |
| Display type | NanoCell |
| Dynamic Tone Mapping | Yes |
| HD Ready / Full HD / Ultra HD | 4K Ultra HD |
| High Dynamic Range (HDR) |
HDR10 HLG |
| Screen size | 65-inch |
| Refresh rate | 60Hz |
| Display modes |
Vivid Standard Cinema Sports Bright Room (ISF Expert) Dark Room (ISF Expert) |
Features
| 4K upscaling | Yes - Super |
| Audio |
AI Sound Pro WOW Orchestra AI Acoustic Tuning Auto Volume Levelling |
| Aerial | Yes |
| Filmmaker Mode | Yes |
| Suitable for outdoor use | No |
| Timer | Sleep timer |
| Game mode |
ALLM HGiG mode Game Optimiser VRR (up to 60Hz) |
Accessibility
| Accessibility features |
Audio guidance Audio description Grey Scale High Contrast Hard of hearing Subtitles Invert Colours |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Compatibility
| Compatibility |
LG soundbar Apple AirPlay 2 |
| Smart assistant compatibility |
Alexa LG ThinQ |
Power
| Energy efficiency class |
Overall: F HDR: G |
| Power source | Mains |
| Power consumption |
SDR: 99.9W HDR: 157W Standby: 0.5W |
Sound
| Built-in speaker | Yes |
| Sound output | 20W |
| Surround sound | Yes |
Video
| Wide Colour Gamut | Nano Colour |
Smart Interaction
| Smart features |
AI Chatbot Voice ID |
Accessory
| VESA mount (mm) | 300x300 |
| Remote control | Magic Remote |
| VESA wall mount supported | Yes |
Tuner/Broadcasting
| Analog tuner | No |
| Digital tuner | Yes - DVB-T2/T |
| Freesat | Yes - HD |
Interfaces/Ports
| CI slot | Yes |
| Ethernet port | Yes |
| HDMI port | Yes - 3 |
| Optical digital | Yes |
| RF in (Antenna/Cable) | Yes |
| USB port | Yes - 2 |
Software
| Operating system | webOS 25 |