LG 2025 65NANO80A6B LED HDR NanoCell 4K Ultra HD Smart TV
Body
| Dimensions (mm) |
With stand: 1454x903x269 (WxHxD) Without stand: 1454x838x57.7 (WxHxD) |
| Freestanding | Yes |
| Weight (kg) | 21.4 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.1 |
| WiFi | Yes - 5 |
Processor
| Processor | α7 AI Processor 4K Gen8 |
Display
| Resolution | 3840x2160 |
| Backlight technology | Direct |
| Display type | NanoCell |
| Dynamic Tone Mapping | Yes |
| HD Ready / Full HD / Ultra HD | 4K Ultra HD |
| High Dynamic Range (HDR) |
HDR10 HLG |
| Screen size | 65-inch |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Refresh rate | 60Hz |
Features
| 4K upscaling | Yes - Super |
| Audio |
α7 AI Sound Pro WOW Orchestra AI Acoustic Tuning Auto Volume Levelling Bluetooth Surround Ready |
| Compatibility |
Google Cast Apple Home Apple Airplay2 |
| Multi view | Yes |
| Filmmaker Mode | Yes |
| Suitable for outdoor use | No |
| Timer | Programmable |
| Game mode |
ALLM HGiG mode Game Optimiser VRR (up to 60 Hz) |
Accessibility
| Accessibility features |
Grey Scale High Contrast Invert Colours |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Compatibility
| Smart assistant compatibility |
Alexa LG SmartThinQ |
Power
| Energy efficiency class |
Overall: F HDR: G |
| Power source | Mains |
| Power supply | 100-240V 50/60Hz |
| Power consumption |
SDR: 100kWh/1000 hours HDR: 152kWh/1000 hours Standby: 0.5W |
Sound
| Built-in speaker | Yes |
| LG Sound Sync | Yes |
| Sound Mode Share | Yes |
| Sound output | 20W |
| Speaker system | 2CH |
| Surround sound | Yes |
Video
| Wide Colour Gamut | Nano Colour |
Smart Interaction
| Smart features |
AI Chatbot Home Hub LG Channels Full Web Browser Google Home / Hub USB Camera Compatible Intelligent Voice Recognition |
Accessory
| VESA mount (mm) | 300x300 |
| Remote control | Magic Remote |
| VESA wall mount supported | Yes |
Tuner/Broadcasting
| Analog tuner | Yes |
| Digital tuner | Yes - DVB-T2/T, DVB-C, DVB-S2/S |
| Freesat | Yes -HD |
Interfaces/Ports
| HDMI CEC | Yes |
| HDMI with eARC | Yes |
| Ethernet port | Yes |
| HDMI port | Yes - 3 |
| Optical digital | Yes |
| RF in (Antenna/Cable) | Yes - 2 |
| USB port | Yes - 2 |
Software
| Operating system | webOS 25 |