LG 2025 55QNED87A6B QNED Mini LED HDR 4K Ultra HD Smart TV
Body
| Dimensions (mm) |
With stand: 1236x786x260 (WxHxD) Without stand: 1236x716x29.7 (WxHxD) |
| Weight (kg) |
With stand: 19.3 Without stand: 15.5 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.3 |
| WiFi | Yes - 6 |
Processor
| Processor | α8 AI processor Gen2 |
Display
| Dimming technology | Local Dimming |
| Resolution | 3840x2160 |
| Colour gamut | Dynamic QNED |
| Display type | 4K QNED MiniLED |
| Dolby | Dolby Vision |
| Dynamic Tone Mapping | Yes - Pro |
| HD Ready / Full HD / Ultra HD | 4K Ultra HD |
| High Dynamic Range (HDR) |
HDR10 HLG |
| Screen size | 55-inch |
| Refresh rate | 120Hz |
Features
| 4K upscaling | Yes - α8 AI Super |
| Audio |
AI Sound Pro WOW Orchestra AI Acoustic Tuning Auto Volume Levelling Bluetooth Surround Ready |
| Compatibility |
Home Hub Google Cast Apple HomeKit Apple AirPlay 2 Google Home Google Hub USB Camera Compatible |
| Multi view | Yes |
| Filmmaker Mode | Yes |
| Suitable for outdoor use | No |
| Variable refresh rate (VRR) | Yes |
| Voice recognition | Yes |
| Game mode |
HGiG GeForce NOW Game Optimiser Auto Low Latency Mode AMD FreeSync Premium |
Accessibility
| Accessibility features |
Grey Scale Invert Colours High Contrast |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Power
| Energy efficiency class |
Overall: F HDR: G |
| Power source | Mains |
| Power supply | 100-240V 50/60Hz |
| Power consumption |
SDR: 60kWh/1000 hours HDR: 90kWh/1000 hours Standby: 0.5W |
Sound
| Built-in speaker | Yes |
| Speaker type | 2CH |
| Sound Mode Share | Yes |
| Sound output | 20W |
Video
| Motion technology | Motion Pro |
Smart Interaction
| Smart features |
Voice ID LG ThinQ AI Chatbot LG Channels Always Ready Full Web Browser |
Accessory
| VESA mount (mm) | 300x300 |
| Remote control | AI Magic Remote |
| VESA wall mount supported | Yes |
Tuner/Broadcasting
| Analog tuner | Yes |
| Digital broadcasting |
DVB-C DVB-S2/S DVB-T2/T |
| Freesat | Yes - HD |
Interfaces/Ports
| HDMI CEC | Yes |
| Ethernet port | Yes |
| HDMI port | Yes - 3 |
| Optical digital | Yes |
| RF in (Antenna/Cable) | Yes - 2 |
| USB port | Yes - 2 |
Software
| Operating system | webOS 25 |