LG 2025 50UA75006LA LED HDR 4K Ultra HD Smart TV
Body
| Dimensions (mm) |
With stand: 1122x718x230 (WxHxD) Without stand: 1122x654x67.9 (WxHxD) |
| Weight (kg) |
With stand: 9.5 Without stand: 9.4 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5 |
| WiFi | Yes - 5 |
Processor
| Processor | a7 AI Processor 4K Gen8 |
Display
| Resolution | 3840x2160 |
| Backlight technology | Direct |
| Display type | LED |
| Dynamic Tone Mapping | Yes |
| HD Ready / Full HD / Ultra HD | 4K Ultra HD |
| High Dynamic Range (HDR) |
HDR10 HLG |
| Picture modes |
Vivid Standard Cinema Sports Game Filmmaker (ISF)Expert(Bright Room) (ISF)Expert(Dark Room) |
| Screen size | 50-inch |
| Refresh rate | 60Hz |
Features
| 4K upscaling | 4K Super Upscaling |
| Chromecast built-in | Yes |
| Miracast | Yes |
| Parental lock | Yes |
| Sleep timer | Yes |
| Cable length (m) | 1.5 |
| Electronic programme guide (EPG) | Yes |
| PVR function | Yes |
| Remote control | Yes |
| Suitable for outdoor use | No |
| Voice controls | Yes |
| Web browser | Yes |
| Closed captions (subtitles) | Yes |
| Game mode |
Game Optimiser ALLM HGiG mode VRR |
Accessibility
| Accessibility features |
Audio guidance Audio description Enjoy TV sound together High contrast Greyscale Invert colours Hard of hearing Subtitles |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Compatibility
| Compatibility |
LG ThinQ Apple AirPlay 2 Amazon Alexa |
Power
| Energy efficiency class |
HDR: G SDR: F |
| Power source | Mains |
| Power consumption |
HDR: 99kWh/1000h SDR: 65kWh/1000h Standby: 0.5W |
Sound
| Built-in speaker | Yes |
| Audio details |
AI Sound Pro Auto-volume leveling WOW Orchestra |
| Sound output | 20W |
Smart TV
| Smart TV | Yes |
Accessory
| VESA mount (mm) | 200x200 |
| VESA wall mount supported | Yes |
Tuner/Broadcasting
| Digital broadcasting |
DVB-T2 Freesat HD |
| Digital tuner | Yes |
| Number of tuners | 1 |
Interfaces/Ports
| Ethernet port | Yes |
| HDMI port | Yes - 3 |
| Optical digital | Yes |
| USB port | 1x 2.0 Type-A |
Software
| Operating system | webOS 25 |