LG 2025 50QNED87A6D QNED Mini LED 4K Ultra HD Smart TV
Body
| Dimensions (mm) |
With stand: 1123x721x260 (WxHxD) Without stand: 1123x652x29.7 (WxHxD) |
| Weight (kg) |
With stand: 16.8 Without stand: 13 |
Processor
| Processor | α7 AI Processor 4K Gen 8 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.1 |
| WiFi | Yes - 5 |
Display
| Dimming technology | Local Dimming |
| Backlight technology | Edge |
| Dynamic Tone Mapping | Yes |
| Picture modes | Yes - 10 |
| Screen size | 50-inch |
| Refresh rate | 60Hz |
Features
| 4K upscaling | Yes |
| Compatibility | Apple AirPlay |
| Ambient mode | Yes - AI brightness control |
| Built-in Smart Assistant | Amazon Alexa |
| Filmmaker Mode | Yes |
| Remote control | Yes - AI Magic Remote |
| Smart ThinQ compatible | Yes |
| Suitable for outdoor use | No |
| Voice controls | Yes |
| Game mode |
HGiG Mode Game Optimiser Auto Low Latency Mode Variable Refresh Rate |
Accessibility
| Accessibility features |
High Contrast Grey Scale Invert Colours Audio Guidance Audio Description Subtitles |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Power
| Energy consumption per 1000h (kWh) |
HDR: 90kWh SDR: 60.3kWh |
| Energy efficiency class |
Overall: F HDR: G |
| Power source | Mains |
| Power supply | AC 100-240V 50/60Hz |
| Power consumption | Standby: 0.5W |
Sound
| Built-in speaker | Yes |
| Audio details |
AI Acoustic Tuning Clear Voice Pro WOW Orchestra |
| Sound Mode Share | Yes |
| Sound output | 20W |
| Surround sound | AI Sound Pro |
Video
| HDR (high dynamic range) |
HDR10 HLG |
Smart TV
| Smart TV | Yes |
Smart Interaction
| Smart features |
AI Chatbot Home Hub Google Home/Hub Google Cast LG Channel |
Accessory
| VESA mount (mm) | 200x200 |
| VESA wall mount supported | Yes |
Tuner/Broadcasting
| Digital tuner | Yes - Freesat HD |
Interfaces/Ports
| Ethernet port | Yes |
| HDMI port | Yes - 3 |
| Optical digital | Yes |
| RF in (Antenna/Cable) | Yes - 2 |
| USB port | Yes - 2 |
Software
| Operating system | webOS 25 |
Display & Graphics
| HD Ready / Full HD / Ultra HD | 4K Ultra HD |
| Type | QNED |
| Maximum resolution | 3840x2160 |
Energy Performance
| Energy consumption | Annual: 83kWh |