LG 2025 43NANO80A6B 4K Ultra HD Smart TV
Body
| Dimensions (mm) |
With stand: 967x621x200 (WxHxD) Without stand: 967x564x57.1 (WxHxD) |
| Weight (kg) |
With stand: 8.9 Without stand: 8.8 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.1 |
| WiFi | Yes - 5 |
Processor
| Processor | a7 AI Processor 4K Gen8 |
Display
| Resolution | 3840x2160 |
| Backlight technology | Direct |
| Colour gamut | Nano Colour |
| Display features | AI Brightness Control |
| Dynamic Tone Mapping | Yes |
| HD Ready / Full HD / Ultra HD | 4K Ultra HD |
| Picture modes | Yes - 10 |
| Screen size | 43-inch |
| Display type | LED |
| Refresh rate | 60Hz |
Features
| 4K upscaling | Yes |
| Calibration mode | Yes - Auto |
| Multi view | Yes |
| Auto low latency mode (ALLM) | Yes |
| Built-in Smart Assistant | Amazon Alexa |
| Filmmaker Mode | Yes |
| LG Channels | Yes |
| Smart ThinQ compatible | Yes |
| Suitable for outdoor use | No |
| Variable refresh rate (VRR) | Up to 60Hz |
| Voice controls | Yes |
| Voice recognition | Intelligent Voice Recognition |
| Web browser | Yes |
| Game mode |
HGiG Mode Game Optimiser |
Accessibility
| Accessibility features |
High Contrast Grey Scale Invert Colours |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Compatibility
| Compatibility |
USB camera Apple AirPlay 2 HomeKit Google Cast |
Power
| Power consumption (standby) | <0.5W |
| Power source | Mains |
| Power supply | AC 100-240V 50-60Hz |
Sound
| Built-in speaker | Yes |
| Audio details |
AI Sound Pro Clear Voice Pro AI Acoustic Tuning |
| Simultaneous Audio Output | Yes |
| Sound Mode Share | Yes |
| Sound output | 20W |
| Surround sound | Bluetooth Surround Ready |
| Speaker type | Down Firing |
Video
| HDR (high dynamic range) |
HDR10 HLG |
Smart TV
| Smart TV | Yes |
Accessory
| VESA mount (mm) | 200x200 |
| Remote control | AI Magic Remote |
| VESA wall mount supported | Yes |
Speakers
| Number of channels | 2 |
Interfaces/Ports
| Digital Audio Out (Optical) | Yes |
| Ethernet port | Yes |
| HDMI port | Yes - 3 |
| RF in (Antenna/Cable) | Yes - 2 |
| USB port | 2 |
Software
| Operating system | webOS 25 |
Energy Performance
| Energy consumption |
High Dynamic Range: 83kWh Standard Dynamic Range: 54kWh Annual: 75kWh |
| Energy efficiency class |
Overall: G HDR: G |