LG 2024 OLED65G46LS OLED HDR 4K Ultra HD Smart TV
Body
| Dimensions (mm) |
With stand:1441x910x263 (WxHxD) Without stand: 1441x826x24.3 (WxHxD) |
| Stand dimensions (mm) | 485x263 (WxD) |
| Weight (kg) |
With stand: 29.1 Without stand: 23.8 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.1 |
| HDMI-CEC | Yes - Simplink |
| WiFi | Yes - 6 |
Processor
| Model | alpha 11 AI Processor 4K |
Display
| Dimming technology | Pixel Dimming |
| Resolution | 3840x2160 |
| Brightness enhancer |
Brightness Booster Max AI Brightness Control |
| Colour gamut | OLED Colour |
| Display type | OLED |
| Dolby | Yes - Dolby Vision |
| Dynamic Tone Mapping | Yes - OLED Dynamic Tone Mapping Pro |
| Frame rate | 4K 120fps (HDMI, RF, USB) |
| HD Ready / Full HD / Ultra HD | 4K Ultra HD |
| High Dynamic Range (HDR) | HDR10, HLG |
| Picture modes |
Personalized Picture Wizard Vivid Standard APS (Auto Power Save) Cinema Sports Game Filmmaker (ISF) Expert (Bright Room) (ISF) Expert (Dark Room) |
| Screen size | 65-inch |
| Refresh rate | 120Hz Native |
| Screen type | Anti-reflection |
Platform
| Operating system | webOS 24 |
Sensors
| IR blaster | Yes |
Features
| 4K upscaling | Yes - a11 AI Super Upscaling 4K |
| FreeSync | Yes - FreeSync Premium |
| Multi view | Yes - up to 4 views |
| Always On | Yes - Always Ready |
| Device health | Yes - OLED Care+ |
| Family Settings | Yes |
| Film Mode | Yes - FILMMAKER Mode |
| G-Sync | Yes |
| LG Channels | Yes |
| Remote control | Yes - Magic Remote MR24 |
| Software update | Yes - webOS |
| Suitable for outdoor use | No |
| Variable refresh rate (VRR) | Yes - up to 144Hz |
| Voice controls | Yes - Intelligent Voice Recognition |
| Web browser | Yes |
| Game mode |
Game Optimiser Game Dashboard ALLM eARC (HDMI 2) HGIG |
| Wall mounting | Yes |
Accessibility
| Accessibility features | High Contrast, Grey Scale, Invert Colours |
Warranty
| Device warranty | 60 months |
Compatibility
| App compatibility | LG ThinQ |
| Compatibility |
Apple AirPlay 2 USB Camera |
| Smart assistant compatibility | Yes |
Power
| Energy efficiency class | F |
| Power source | Mains |
| Power supply | 100-240V AC 50-60Hz |
| Speaker output | Total: 60W |
| Power consumption |
In HDR per 1000 hours: 222kWh In SDR per 1000 hours: 97kWh Standby: under 0.5W |
Sound
| Built-in speaker | Yes |
| LG Sound Sync | Yes - WOW Interface |
| Audio details |
AI Sound Pro AI Voice Remastering AI Acoustic Tuning |
| Dolby | Yes - Dolby Atmos |
| Simultaneous Audio Output | Yes |
| Sound Mode Share | Yes |
| WiSA ready | Yes - up to 2.1 channel |
| Surround sound |
Virtual 11.1.2 Up-mix Bluetooth Surround Ready (2 Way Playback) |
| Audio Codec/s |
AC4 AC3 (Dolby Digital) EAC3 HE-AAC AAC MP2 MP3 PCM WMA apt-X |
| Speaker type | Down Firing |
Video
| Motion enhancer | Yes - OLED Motion |
Smart TV
| Smart TV | Yes |
Accessory
| Stand | Yes - table top |
| VESA mount (mm) | 300x300 |
| VESA wall mount supported | Yes |
Speakers
| Number of channels | 4.2 |
Tuner/Broadcasting
| Number of tuners | 1 |
Interfaces/Ports
| Ethernet port | Yes |
| HDMI port | 4x HDMI 2.1 |
| Optical digital | Yes |
| RF in (Antenna/Cable) | Yes |
| USB port | 3x USB Type-A 2.0 |
| Common interface | Yes |
Virtual assistant
| Amazon Alexa | Yes |