LG 2024 OLED65G45LW OLED HDR Ultra HD Smart TV
Body
| Dimensions (mm) |
With stand: 910x1441x263 (HxWxD) Without stand: 826x1441x24.3 (HxWxD) |
| Weight (kg) |
With stand: 29.1 Without stand: 23.8 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.1 |
| Mobile to TV - Mirroring, DLNA | Yes |
| WiFi | Yes - 6 |
Display
| Diagonal size | 65" |
| Resolution | 3840x2160 |
| Colour gamut | OLED Colour |
| High Dynamic Range (HDR) | Dolby Vision / HDR10 / HLG |
| Display type | 4K OLED |
| Refresh rate | 120Hz Native |
Features
| FreeSync | Yes |
| Sleep timer | Yes |
| Wall-mountable | Yes |
| Accessories included | Remote control |
| Cable length (m) | 1.5 |
| G-Sync | Yes |
| Gaming functionality | Yes |
| Processor | α11 AI Processor 4K |
| Remote control | Yes |
| Smart ThinQ compatible | Yes |
| Suitable for outdoor use | No |
| Voice controls | Yes |
Warranty
| Device warranty | 60 months |
Power
| Power | 100~240V 50-60Hz |
| Energy consumption |
Energy Consumption in High Dynamic Range per 1000h: 222kWh Energy Consumption in Standard Dynamic Range per 1000h: 97.2kWh |
| Energy efficiency class |
HDR: G Overall: F |
| Power consumption (standby) | 0.5W |
| Power source | Mains |
Sound
| Built-in speaker | Yes |
| Audio details | AI Voice Remastering, AI Acoustic Tuning |
| Dolby Atmos | Yes |
| Speaker system | 4.2ch |
| Speaker type | Down-firing |
Smart TV
| Smart TV | Yes |
Accessory
| VESA mount (mm) | 300x300 |
| VESA wall mount supported | Yes |
Speakers
| Speaker power | 60W |
Tuner/Broadcasting
| Digital tuner | Freeview Play, Freesat HD |
| Freesat | Yes |
| Number of tuners | 1 |
Interfaces/Ports
| Coaxial input | Yes - 1 |
| Coaxial output | Yes - 1 |
| Ethernet port | Yes - 1 |
| HDMI port | Yes - 4 |
| USB port |
Yes - 3 v2 |
Software
| Operating system | webOS 24 |
Virtual assistant
| Amazon Alexa | Yes |