LG 2024 OLED42C44LA OLED HDR 4K Ultra HD Smart TV
Body
| Dimensions (mm) |
With stand: 932x577x170 (WxHxD) Without stand: 932x540x41.1 (WxHxD) |
| Stand dimensions (mm) | 718x170 |
| Weight (kg) |
With stand: 10.1 Without stand: 9.8 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.1 |
| HDMI-CEC | Yes - Simplink |
| NFC enabled | No |
| WiFi | Yes - 5 |
Processor
| Model | alpha 9 AI Processor 4K Gen7 |
Display
| Dimming technology | Pixel dimming |
| Resolution | 3840x2160 |
| Brightness enhancer | Yes - AI Brightness Control |
| Colour gamut | 100% DCI-P3 |
| Display type | OLED |
| Dolby | Yes - Dolby Vision |
| Dynamic Tone Mapping | Yes - OLED Dynamic Tone Mapping Pro |
| Frame rate | 120fps (HDMI, RF, USB) |
| HD Ready / Full HD / Ultra HD | 4K Ultra HD |
| High Dynamic Range (HDR) | HDR10, HLG |
| Picture modes | Personalized Picture Wizard, Vivid, Standard, APS (Auto Power Save), Cinema, Sports, Game, Filmmaker, (ISF) Expert (Bright Room), (ISF) Expert (Dark Room) |
| Screen size | 42" |
| Refresh rate | Up to 144Hz |
Platform
| Operating system | webOS 24 |
Features
| 4K upscaling | Yes - AI Upscaling |
| Features | My Profile, AI Picture Wizard, AI Concierge, Quick Cards |
| FreeSync | Yes |
| Multi view | Yes |
| Always On | Yes - Always Ready |
| Built-in Smart Assistant | Amazon Alexa |
| Cable length (m) | 1.5 |
| Device health | Yes - OLED Care |
| Family Settings | Yes |
| Film Mode | Yes - FILMMAKER Mode |
| G-Sync | Yes |
| LG Channels | Yes |
| Music player | Yes |
| Parental controls | Yes - Family Settings |
| Remote control | Yes - Magic Remote |
| Software update | Yes - webOS Re:New Program: 4 updates over 5 years |
| Special features | Dynamic Tone Mapping, Auto Low Latency Mode, LG Game Optimizer, HGIG Mode, Clear Voice Pro, Auto Volume Leveling, a9 AI Sound Pro, Bluetooth Surround Ready, LG Sound Sync, Sound Mode Share |
| Suitable for outdoor use | No |
| Timer | Yes - programmable |
| Variable refresh rate (VRR) | Yes - up to 144Hz |
| Voice controls | Yes |
| Web browser | Yes |
| Game mode | Game Optimiser, Game Dashboard, ALLM, eARC (HDMI 2), HGIG |
| Sleep timer | Yes |
| Wall mounting | Yes |
Accessibility
| Accessibility features | High Contrast, Grey Scale, Invert Colours |
Warranty
| Device warranty | 60 months |
Compatibility
| App compatibility | LG ThinQ |
| Compatibility | Apple AirPlay 2, Amazon Alexa, Smartphone Remote App |
| Smart assistant compatibility | Yes |
Power
| Energy efficiency class | G |
| Power source | Mains |
| Power supply |
AC 100~240V 50/60Hz |
| Speaker output | Total: 20W |
| Power consumption | Standby: <0.5W |
Sound
| Built-in speaker | Yes |
| LG Sound Sync | Yes - WOW Interface |
| Audio details | AI Sound Pro, Clear Voice Pro (Auto Volume Levelling), AI Acoustic Tuning |
| Dolby | Yes - Dolby Atmos |
| Simultaneous Audio Output | Yes - WOW Orchestra |
| Sound Mode Share | Yes |
| Speaker system | 2.0 channel |
| Surround sound | Virtual 9.1.2 Up-mix, Bluetooth Surround Ready (2 Way Playback) |
| Speaker type | Down-firing |
Video
| Contrast enhancer | Yes - Infinite Contrast |
| HDR (high dynamic range) | Dolby Vision, HDR10, HLG |
| Motion enhancer | Yes - OLED Motion |
| Film mode | Yes - Filmmaker Mode |
Smart TV
| Smart TV | Yes |
Smart Interaction
| Smart features | AI Concierge, AI Picture Wizard, USB Camera Compatible, Game Service, Family Settings, Music Service, Home Office, Home Hub, LG Channels, Sports Alert, App Store, Who.Where.What? |
Accessory
| Stand | Yes - table top |
| VESA mount (mm) | 300x200 |
| VESA wall mount supported | Yes |
Speakers
| Number of channels | 2.0 |
Tuner/Broadcasting
| Number of tuners | 1 |
Built-in Devices
| Freesat HD | Yes |
| Freeview HD | Yes |
| Freeview Play | Yes |
Interfaces/Ports
| PC input | HDMI |
| 3.5mm audio output | Yes |
| Ethernet port | Yes |
| HDMI port | Yes - 4 |
| IR port | Yes |
| Optical digital | Yes |
| RF in (Antenna/Cable) | Yes |
| USB port | Yes - 3 |
| Common interface | Yes |
| RS-232C | Yes |
Software
| Operating system | webOS 24 |
Virtual assistant
| Amazon Alexa | Yes - built-in |