LG 2024 65UT91006LA LED HDR 4K Ultra HD Smart TV
Body
| Dimensions (mm) |
With stand: 1456x909x285 (WxHxD) Without stand: 1456x840x29.7 (WxHxD) |
| Weight (kg) |
With stand: 27.4 Without stand: 23.6 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.1 |
| WiFi | Yes - 5 |
Processor
| Model | a5 AI Processor 4K Gen7 |
Display
| Resolution | 3840x2160 |
| Backlight technology | Edge |
| Display type | 4K UHD |
| Dynamic Tone Mapping | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) |
HDR10 Pro HLG |
| Screen size | 65-inch |
| Refresh rate | 60Hz Native |
Platform
| Operating system | webOS 24 |
Features
| 4K upscaling | Yes |
| Chromecast built-in | Yes |
| Built-in Smart Assistant | Yes - Amazon Alexa |
| Family Settings | Yes |
| Filmmaker Mode | Yes |
| Smart ThinQ compatible | Yes |
| Special features |
Brightness Control LG Channels OTT Services WOW Interface |
| Suitable for outdoor use | No |
| Voice recognition | Yes |
| Web browser | Yes |
| Game mode |
Game Optimiser ALLM eARC HGiG |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Compatibility
| Compatibility |
Apple AirPlay2 Google Cast Matter Apple Home |
Power
| Power supply | AC 100-240V 50/60Hz |
| Power consumption |
Annual: 99.9kWh Standby: 0.5W |
Sound
| LG Sound Sync | Yes |
| Speaker type | Down Firing |
| Audio details |
Clear Voice Pro (Auto Volume Levelling) AI Sound Pro Bluetooth Surround Ready AI Acoustic Tuning |
| Sound Mode Share | Yes |
| Sound output | 40W |
| Speaker system | 2.2CH |
| Surround sound | Bluetooth Surround Ready |
| Audio Codec/s |
AC4 AC3 (Dolby Digital) EAC3 HE-AAC AAC MP2 MP3 PCM WMA apt-X |
Accessory
| VESA mount (mm) | 300x300 |
| VESA wall mount supported | Yes |
Interfaces/Ports
| Ethernet port | Yes |
| HDMI port | Yes |
| RF in | Yes |
| USB port | 2x USB Type-A 2.0 |