LG 2024 65UT80006LA LED HDR 4K Ultra HD Smart TV
Body
| Dimensions (mm) |
With stand: 1454x906x269 (WxHxD) Without stand: 1454x838x57.7 (WxHxD) Stand: 1201x269 (WxD) |
| Weight (kg) |
With stand: 21.7 Without stand: 21.4 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5 |
| Mobile to TV - Mirroring, DLNA | Yes - Apple Airplay 2 |
| WiFi | Yes - 5 |
Processor
| Processor | a5 AI Processor 4K Gen7 |
Display
| Resolution | 3840x2160 |
| Backlight technology | Direct |
| Dynamic Tone Mapping | Yes |
| HD Ready / Full HD / Ultra HD | 4K Ultra HD |
| High Dynamic Range (HDR) |
HDR10 HLG |
| Picture modes |
9: Vivid Standard Auto Power Save Cinema Sports Game Filmmaker ISF Expert (Bright Room) ISF Expert (Dark Room) |
| Screen size | 65-inch |
| Display type | 4K LED |
| Refresh rate | 60Hz Native |
Platform
| Operating system | webOS 24 |
Features
| 4K upscaling | Yes - AI Upscaling |
| Sleep timer | Yes |
| AI features |
Acoustic Tuning Brightness Control Sound Pro |
| Auto low latency mode (ALLM) | Yes |
| Built-in Smart Assistant | Amazon Alexa |
| Music player | Yes - stream through connected device |
| Parental controls | Yes - Family Settings |
| Remote control | Yes - Magic Remote |
| Smart ThinQ compatible | Yes |
| Special features |
Sound Mode Share LG Sound Sync |
| Suitable for outdoor use | No |
| Voice controls | Yes |
| Web browser | Yes |
| Game mode |
HGiG Mode Game Optimiser |
Accessibility
| Accessibility features |
High Contrast Gray Scale Invert Colours |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Power
| Energy saving mode | Yes |
| Power supply | AC 100-240V 50/60Hz |
| Power consumption | Up to 0.5W |
Sound
| Auto Volume Leveler | Yes - Clear Voice Pro |
| Built-in speaker | Yes |
| Simultaneous Audio Output | Yes |
| Sound output | 20W |
| Surround sound | Yes - Bluetooth surround |
| Audio Codec/s |
AC4 AC3 EAC3 HE-AAC AAC MP2 MP3 PCM WMA apt-X |
Accessory
| VESA mount (mm) | 300x300 |
| VESA wall mount supported | Yes |
Speakers
| Speaker type | Down Firing |
| Number of channels | 2 |
Interfaces/Ports
| CI slot | Yes |
| Digital Audio Out (Optical) | Yes |
| Ethernet port | Yes |
| HDMI port | Yes - 3 |
| RF in (Antenna/Cable) | Yes - 2 |
| USB port | 2x USB 2.0 Type-A |