LG 2024 65QNED80T6A QNED AI 4K Ultra HD Smart TV
Body
| Dimensions (mm) |
With stand: 1456x904x295 (WxHxD) Without stand: 1456x840x29.7 (WxHxD) |
| Weight (kg) |
With stand: 22.9 Without stand: 22.5 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.1 |
| WiFi | Yes - 5 |
Display
| Dimming technology | Advanced Local Dimming |
| Resolution | 4K |
| Display type | 4K QNED |
| Dynamic Tone Mapping | Yes |
| HD Ready / Full HD / Ultra HD | 4K Ultra HD |
| High Dynamic Range (HDR) |
HDR10 HLG |
| Picture engine | α5 AI Processor 4K Gen7 |
| Picture modes |
Vivid Standard Auto Power Save Cinema Sports Game Filmmaker (ISF)Expert(Bright Room) (ISF)Expert(Dark Room) |
| Screen size | 65-inch |
| Wide Colour Gamut | QNED Colour |
| Screen resolution | 3840x2160 |
| Refresh rate | Up to 60Hz |
Features
| 4K upscaling | Yes |
| Calibration mode | Yes - Auto |
| AI features |
AI Concierge AI Picture Wizard AI Sound Pro AI Acoustic Tuning AI Brightness Control AI Customisation |
| Auto low latency mode (ALLM) | Yes |
| Filmmaker Mode | Yes |
| LG Channels | Yes |
| Remote control | Yes - Magic Remote MR24 |
| Voice recognition | Yes - Intelligent |
| Web browser | Yes |
| Game mode |
Game Optimiser Game Dashboard HGIG |
Accessibility
| Accessibility features |
High Contrast Grey Scale Invert Colours |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Compatibility
| App compatibility | LG ThinQ |
| Compatibility | Apple Home |
Power
| Power consumption (standby) | <0.5W |
| Power source | Mains |
| Power supply | AC 100-240V 50-60Hz |
Sound
| Built-in speaker | Yes |
| LG Sound Sync | Yes |
| Audio details |
Clear Voice Pro WOW Interface |
| Simultaneous Audio Output | Yes |
| Sound Mode Share | Yes |
| Sound output | 20W |
| Speaker system | 2.0CH |
| Surround sound | Yes - 9.1.2 virtual |
| Audio Codec/s |
AC4 AC3 EAC3 HE-AAC AAC MP2 MP3 PCM WMA apt-X |
| Speaker type | Down Firing |
Smart TV
| Smart TV | Yes |
Smart Interaction
| Smart features | Home Hub |
Accessory
| VESA mount (mm) | 300x300 |
| VESA wall mount supported | Yes |
Tuner/Broadcasting
| Analog tuner | Yes |
| Digital broadcasting |
DVB-T2/T DVB-C DVB-S2/S |
Interfaces/Ports
| Digital Audio Out (Optical) | Yes |
| Ethernet port | Yes |
| HDMI port | Yes - 3 |
| RF in (Antenna/Cable) | Yes |
| USB port | 2x USB Type-A 2.0 |
Software
| Operating system | webOS 24 |