LG 2024 65" UHD AI UT91 4K Smart TV
Body
| Dimensions (mm) |
With stand: 1456x909x285 (WxHxD) Without stand: 1456x840x29.7 (WxHxD) |
| Weight (kg) |
With stand: 27.4 Without stand: 23.6 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.1 |
| NFC enabled | No |
| WiFi | Yes - 5 |
Display
| Noise reduction | Yes |
| Resolution | 3840x2160 |
| Backlight technology | Edge |
| Dynamic Tone Mapping | Yes |
| HD Ready / Full HD / Ultra HD | 4K Ultra HD |
| High Dynamic Range (HDR) |
HDR10 Pro HLG |
| Screen size | 65" |
| Viewing angle |
178 degrees Wide Viewing Angle |
| Display type | 4K UHD LED |
| Refresh rate | Native: 60Hz |
| Screen type | Flat screen |
Features
| 3D ready | No |
| 4K upscaling | Yes |
| Electronic programme guide (EPG) | Yes - 8-day |
| Processor | Smart alpha 5 AI 4K Gen7 |
| Remote control | Yes |
| Special features |
AI Brightness Control AI Acoustic Tuning AI Sound Pro Filmmaker Mode |
| Suitable for outdoor use | No |
| Timer | Yes |
| Voice controls | Yes - requires LG Magic Remote |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Compatibility
| Compatibility | Magic Remote MR24 |
| Smart assistant compatibility | Amazon Alexa (Built-in) |
Power
| Energy efficiency class | F |
| Power source | Mains |
| Power supply |
AC 100-240V 50-60Hz |
| Speaker output | 20W |
| Power consumption | Standby: <0.5W |
Sound
| Speaker type | 2.0ch |
| Audio details |
LG Sound Sync Clear Voice III |
| Dolby | Yes - Dolby Digital |
| Surround sound | Yes - Virtual Surround 9.1.2 |
Formats
| Audio Formats |
AC4 AC3 (Dolby Digital) EAC3 HE-AAC, AAC MP2, MP3 DTS, DTS HD, DTS Express WMA apt-X PCM |
Smart TV
| Smart TV | Yes |
Accessory
| VESA mount (mm) | 300x300 |
| VESA wall mount supported | Yes |
Tuner/Broadcasting
| Digital tuner | Yes |
Interfaces/Ports
| 3.5mm headphone jack | No |
| Composite input | Yes |
| Ethernet port | Yes |
| HDMI port | Yes - 3 |
| Optical digital | Yes |
| RF in (Antenna/Cable) | Yes - 2 |
| USB port | Yes - 2 |
| Common interface | Yes |
Software
| Operating system | webOS 24 |