LG 2024 65" OLED Evo G46LS 4K Smart TV
Body
| Dimensions (mm) |
With stand - 1441x910x263 (WxHxD) Without stand - 1441x826x24.3 (WxHxD) |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.1 |
| WiFi | Yes - 6 |
Display
| Dimming technology | Pixel Dimming |
| Backlight technology | OLED |
| Colour gamut | OLED Colour |
| Dynamic Tone Mapping | Yes - OLED Dynamic Tone Mapping Pro |
| Frame rate | 4K 120fps |
| Screen size | 65" |
| Refresh rate | Up to 144Hz |
Features
| 4K upscaling | a9 AI Super Upscaling 4K |
| 4K upscaling | Yes |
| FreeSync | Yes |
| Wall-mountable | Yes |
| Remote control | Yes - Magic Remote |
| Suitable for outdoor use | No |
| Voice controls | Yes |
| Voice recognition | Yes |
| Web browser | Yes |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Compatibility
| Compatibility | Alexa |
Power
| Power source | Mains |
| Power supply |
AC 100-240V 50-60Hz |
| Power consumption | Standby: under 0.5W |
Sound
| Built-in speaker | Yes |
| Dolby | Yes - Atmos |
| Audio Codec/s | AC4, AC3 (Dolby Digital), EAC3, HE-AAC, AAC, MP2, MP3, PCM, WMA, apt-X (refer to manual) |
| Speaker type | 4.2Ch |
Video
| HDR (high dynamic range) |
HDR10 Dolby Vision |
| Picture engine | a11 AI Processor |
| Film mode | Yes - Filmmaker Mode |
Smart TV
| Smart TV | Yes |
Accessory
| VESA mount (mm) | 300x300 |
| VESA wall mount supported | Yes |
Speakers
| Speaker power | 60W |
Performance
| Energy efficiency class | F |
Interfaces/Ports
| PC input | HDMI |
| Ethernet port | Yes |
| HDMI port | Yes - 4 |
| Optical digital | Yes |
| USB port | Yes - 3 |
| RS-232C | Yes |
Software
| Operating system | webOS 24 |
Display & Graphics
| HD Ready / Full HD / Ultra HD | 4K Ultra HD |
| Type | 4K OLED |
| Maximum resolution | 3840x2160 |