LG 2024 65-inch OLED Evo AI C4 4K Smart TV
Body
| Dimensions (mm) |
With stand: 1441x880x230 (WxHxD) Without stand: 1441x826x45.1 (WxHxD) |
| Weight (kg) |
With stand: 18.5 Without stand: 16.6 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.1 |
| WiFi | Yes - 5 |
Display
| Dimming technology | Pixel Dimming |
| Resolution | 3840x2160 |
| Backlight technology | OLED |
| Colour gamut | OLED Colour |
| Dynamic Tone Mapping | Yes - OLED Dynamic Tone Mapping Pro |
| Frame rate | 4K 120fps |
| HD Ready / Full HD / Ultra HD | 4K Ultra HD |
| Screen size | 65" |
| Refresh rate | Up to 144Hz |
Features
| 4K upscaling | Yes |
| 4K upscaling | a9 AI Super Upscaling 4K |
| FreeSync | Yes |
| Wall-mountable | Yes |
| Electronic programme guide (EPG) | Yes |
| Remote control | Yes - Magic Remote |
| Special features | Brightness Booster |
| Suitable for outdoor use | No |
| Voice controls | Yes |
| Voice recognition | Yes |
| Web browser | Yes |
| Closed captions (subtitles) | Yes |
| Game mode | Yes - Auto Low Latency Mode |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Compatibility
| Smart assistant compatibility | Amazon Alexa |
Power
| Power source | Mains |
| Power supply | AC 100-240V 50/60Hz |
| Power consumption | Standby: under 0.5W |
Sound
| Built-in speaker | Yes |
| Dolby | Yes - Atmos |
| Audio Codec/s |
AC4 AC3 (Dolby Digital) EAC3 HE-AAC AAC MP2 MP3 PCM WMA apt-X |
| Speaker type | 2.2CH |
Video
| HDR (high dynamic range) |
HDR10 Dolby Vision |
| Picture engine | a9 AI Processor 4K Gen7 |
| Film mode | Yes - Filmmaker Mode |
Smart TV
| Smart TV | Yes |
Accessory
| VESA mount (mm) | 300x200 |
| VESA wall mount supported | Yes |
Performance
| Energy efficiency class | F |
Interfaces/Ports
| Digital Audio Out (Optical) | Yes |
| Ethernet port | Yes |
| HDMI port | Yes - 4 |
| USB port | 3x USB Type-A 2.0 |
| RS-232C | Yes |
Software
| Operating system | webOS 24 |