LG 2024 55UT80006LA LED HDR 4K Ultra HD Smart TV
Body
| Dimensions (mm) |
With stand: 1235x776x231 (WxHxD) Without stand: 1235x715x57.5 (WxHxD) |
| Stand dimensions (mm) | 991x231 (WxD) |
| Weight (kg) |
With stand: 14.2 Without stand: 14 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.0 |
| WiFi | Yes - 5 |
Processor
| Processor | α5 AI Processor 4K Gen7 |
Display
| Resolution | 4K |
| Backlight technology | Direct |
| Display features | AI Brightness Control |
| Dynamic Tone Mapping | Yes |
| HD Ready / Full HD / Ultra HD | Ultra HD |
| High Dynamic Range (HDR) | HDR10 |
| Hybrid Log Gamma (HLG) | Yes |
| Picture modes |
Vivid Standard Auto Power Save (APS) Cinema Sports Game Filmmaker Expert (Bright Room) Expert (Dark Room) |
| Screen size | 55 inches |
| Screen resolution | 3840x2160 |
| Refresh rate | 60Hz |
Platform
| Operating system | webOS 24 |
Features
| 4K upscaling | Yes |
| Accessories included |
Magic Remote MR24 2x AA batteries for remote |
| Adaptive sound | Yes |
| Auto low latency mode (ALLM) | Yes |
| Built-in Smart Assistant | Alexa |
| Filmmaker Mode | Yes |
| Gaming functionality |
Game Dashboard HGiG |
| Remote control | Yes - Magic Remote |
| Smart ThinQ compatible | Yes |
| Suitable for outdoor use | No |
| Voice controls | Yes |
| Voice recognition | Yes |
| Web browser | Yes |
Accessibility
| Accessibility features |
High Contrast Grey Scale Invert Colours |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Compatibility
| Compatibility | Apple AirPlay 2 |
Power
| Power consumption (standby) | 0.5W |
| Power supply | AC 100-240V 50-60Hz |
Sound
| Built-in speaker | Yes |
| Audio details |
LG Sound Sync Sound Mode Share Simultaneous Audio Ouput Clear Voice Pro AI Acoustic Tuning |
| Directionality | Down firing |
| Sound output | 20W |
| Speaker system | 2.0CH |
| Surround sound | 9.1.2 Virtual Surround Sound |
| Audio Codec/s | AC4, AC3 (Dolby Digital), EAC3, HE-AAC, AAC, MP2, MP3, PCM, WMA, apt-X |
Smart TV
| Smart TV | Yes |
Accessory
| VESA mount (mm) | 300x300 |
| VESA screw size | M4 |
| VESA wall mount supported | Yes |
Interfaces/Ports
| CI slot | Yes |
| HDMI CEC | Yes |
| HDMI with eARC | Yes |
| Ethernet port | Yes |
| HDMI port | Yes - 3 |
| Optical digital | Yes |
| RF in (Antenna/Cable) | Yes - 2 |
| USB port | 2x USB 2.0 |