LG 2024 55QNED80T6A QNED HDR 4K Ultra HD Smart TV
Body
| Dimensions (mm) |
With stand: 783x1236x257 (HxWxD) Without stand: 716x1236x29.7 (HxWxD) |
| Freestanding | Yes |
| Stand dimensions (mm) | 1074x257 (WxD) |
| Weight (kg) |
With stand: 15.3 Without stand: 14.9 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.1 |
| HDMI-CEC | Yes - Simplink |
| NFC enabled | No |
| TV to Mobile - Mirroring | Yes |
| WiFi | Yes - 5 |
Processor
| Model | alpha 5 AI Processor 4K Gen7 |
Display
| Dimming technology | Advanced Local Dimming, Dimming Pro |
| Resolution | 3840x2160 |
| Backlight technology | Edge |
| Brightness enhancer | AI Brightness Control |
| Colours | QNED colour |
| Display type | QNED |
| Dynamic Tone Mapping | Yes |
| HD Ready / Full HD / Ultra HD | 4K Ultra HD |
| High Dynamic Range (HDR) | HDR10 Pro, HLG |
| Picture modes | Vivid, Standard, APS (Auto Power Save), Cinema, Sports, Game, Filmmaker, (ISF) Expert (Bright Room), (ISF) Expert (Dark Room) |
| Screen size | 55-inch |
| Viewing angle | 178° |
| Refresh rate | 60Hz Native |
Platform
| Operating system | webOS 24 |
Features
| 4K upscaling | Yes |
| Cable length (m) | 1.5 |
| Family Settings | Yes |
| Film Mode | Yes - FILMMAKER Mode |
| LG Channels | Yes |
| Remote control | Yes - Magic Remote MR24 |
| Software update | webOS Re:New Program: 4 updates over 5 years |
| Suitable for outdoor use | No |
| Timer | Yes - programmable |
| Voice controls | Yes - Intelligent Voice Recognition |
| Web browser | Yes |
| Game mode | Game Optimiser, Game Dashboard, HGIG, ALLM, eARC (HDMI 2) |
| Sleep timer | Yes |
| Wall mounting | Yes |
Accessibility
| Accessibility features | High Contrast, Grey Scale, Invert Colours |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Compatibility
| App compatibility | LG ThinQ |
| Compatibility | Apple HomeKit, Apple AirPlay 2, USB Camera |
| Smart assistant compatibility | Yes |
Power
| Energy efficiency class | E |
| Power source | Mains |
| Power supply | 100-240V AC 50-60Hz |
| Speaker output | 20W |
| Power consumption |
In HDR per 1000 hours: 121kWh In SDR per 1000 hours: 63.9kWh Standby: under 0.5W |
Sound
| Built-in speaker | Yes |
| LG Sound Sync | Yes |
| Audio details | AI Sound Pro, Clear Voice Pro (Auto Volume Levelling), AI Acoustic Tuning |
| Dolby | Yes - Dolby Digital |
| Simultaneous Audio Output | Yes |
| Sound Mode Share | Yes |
| Surround sound | Virtual 9.1.2 Up-mix, Bluetooth Surround Ready (2 Way Playback) |
| Speaker type | Down Firing |
Formats
| Audio Formats | AC4, AC3 (Dolby Digital), EAC3, HE-AAC, AAC, MP2, MP3, PCM, WMA, apt-X |
Smart TV
| Smart TV | Yes |
Accessory
| Stand | Yes - table top |
| VESA mount (mm) | 300x300 |
| VESA wall mount supported | Yes |
Speakers
| Number of channels | 2.0 |
Tuner/Broadcasting
| Number of tuners | 1 |
Built-in Devices
| Freesat HD | Yes |
| Freeview HD | Yes |
| Freeview Play | Yes |
Interfaces/Ports
| Ethernet port | Yes |
| HDMI port | 3x HDMI 2.0 |
| Optical digital | Yes |
| RF in (Antenna/Cable) | Yes |
| USB port | 2x USB Type-A 2.0 |
| Common interface | Yes |
Virtual assistant
| Amazon Alexa | Yes - built-in |