LG 2024 50QNED87T6B QNED HDR 4K Ultra HD Smart TV
Body
| Dimensions (mm) |
With stand: 1123x721x260 (WxHxD) Without stand: 1123x652x29.7 (WxHxD) |
| Weight (kg) |
With stand: 16.8 Without stand: 13 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.1 |
| WiFi | Yes - 5 |
Processor
| Processor | a8 AI Processor 4K |
Display
| Dimming technology | Local Dimming |
| Resolution | 3840x2160 |
| Colour gamut | QNED Colour |
| Display features |
Quantum Dot NanoCell technology AI Brightness Control Dynamic Tone Mapping Pro Motion Pro |
| HD Ready / Full HD / Ultra HD | 4K Ultra HD |
| High Dynamic Range (HDR) |
HDR10 HLG |
| High Frame Rate | 4K 120fps |
| Screen size | 50-inch |
| Type | QNED |
| Viewing angle | 178° |
| Refresh rate | 120Hz |
| Display modes |
Personalized Picture Wizard Vivid Standard APS(Auto Power Save) Cinema Sports Game Filmmaker (ISF)Expert(Bright Room) (ISF)Expert(Dark Room) |
| Screen type | Flat panel |
Features
| 4K upscaling | Yes - a8 AI Super Upscaling |
| Multi view | Yes |
| Built-in Smart Assistant | Amazon Alexa |
| Family Settings | Yes |
| Suitable for outdoor use | No |
| Voice controls | Yes |
| Web browser | Yes |
| Game mode |
FreeSync Compatible HGIG Mode Game Optimiser Auto Low Latency Mode Variable Refresh Rate |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Compatibility
| Compatibility |
Apple AirPlay 2 LG ThinQ LG Soundbars |
Power
| Energy efficiency class |
HDR: G Overall: E |
| Power source | Mains |
| Power supply | 100-240V AC 50/60Hz |
| Power consumption |
HDR: 110kWh/1000h SDR: 54kWh/1000h Standby: 0.5W |
Sound
| Built-in speaker | Yes |
| Audio details |
AI Sound Clear Voice Pro AI Acoustic Tuning Bluetooth Surround Ready |
| Sound output | 20W |
| Audio Codec/s | AC4, AC3(Dolby Digital), EAC3, HE-AAC, AAC, MP2, MP3, PCM, WMA, apt-X |
| Speaker type | Down Firing |
Smart TV
| Smart TV | Yes |
Accessory
| VESA mount (mm) | 200x200 |
| VESA wall mount supported | Yes |
Interfaces/Ports
| HDMI with eARC | Yes |
| Ethernet port | Yes |
| HDMI port | Yes - 4 |
| Optical digital | Yes |
| USB port | 2x Type-A 2.0 |
| Common interface | Yes |
Software
| Operating system | webOS 24 |