LG 2024 50QNED80T6A QNED HDR 4K Ultra HD Smart TV
Body
| Dimensions (mm) |
With stand: 1123x720x257 (WxHxD) Without stand: 1123x652x29.7 (WxHxD) |
| Weight (kg) |
With stand: 13.4 Without stand: 13 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.1 |
| WiFi | Yes |
Processor
| Processor | a5 AI Processor 4K Gen7 |
Display
| Dimming technology | Local Dimming |
| Resolution | 3840x2160 |
| Colour gamut | QNED Colour |
| HD Ready / Full HD / Ultra HD | 4K Ultra HD |
| Quantum dot display | Yes |
| Screen size | 50" |
| Type | QNED |
| Viewing angle | 178° |
| Refresh rate | 60Hz |
| Display modes |
Vivid Standard APS (Auto Power Save) Cinema Sports Game Filmmaker (ISF) Expert (Bright Room) (ISF) Expert (Dark Room) |
| Screen type | Flat panel |
Features
| 4K upscaling | Yes |
| Sleep timer | Yes |
| Wall-mountable | Yes |
| Auto low latency mode (ALLM) | Yes |
| Family Settings | Yes |
| Music player | Yes |
| Remote control | Yes - Magic Remote |
| Smart ThinQ compatible | Yes |
| Suitable for outdoor use | No |
| Voice controls | Yes |
| Web browser | Yes |
Warranty
| Device warranty | 60 months |
Compatibility
| Compatibility |
Apple AirPlay 2 Apple HomeKit Amazon Alexa |
Power
| Energy efficiency class |
HDR: G Overall: F |
| Power source | Mains |
| Power supply | AC100-240V 50/60Hz |
| Power consumption |
Standard: 64.8kWh per 1000h High: 99kWh per 1000h Standby: 0.5W |
Sound
| Built-in speaker | Yes |
| Dolby | Yes |
| Sound output (RMS) | 20W |
| Audio Codec/s |
AC4 AC3 (Dolby Digital) EAC3 HE-AAC AAC MP2 MP3 PCM WMA apt-X |
| Speaker type |
Inbuilt Down-firing 2.0ch |
Video
| HDR (high dynamic range) |
HDR10 HLG |
| Film mode | Yes - Filmmaker Mode |
Smart TV
| Smart TV | Yes |
Accessory
| VESA mount (mm) | 200x200 |
| VESA wall mount supported | Yes |
Tuner/Broadcasting
| Freesat | Yes |
Built-in Devices
| Freeview | Yes |
Interfaces/Ports
| PC input | HDMI |
| Ethernet port | Yes |
| HDMI port | Yes - 3 |
| Optical digital | Yes |
| USB port | Yes - 2 |
| Common interface | Yes |
Software
| Operating system | webOS 24 |