LG 2024 50" QNED86 AI 4K Smart TV
Body
| Dimensions (mm) |
With stand: 1123x721x260 (WxHxD) Without stand: 1123x652x29.7 (WxHxD) |
| Weight (kg) |
With stand: 16.8 Without stand: 13 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.1 |
| WiFi | Yes - 5 |
Display
| Dimming technology | Local Dimming |
| Backlight technology | Edge |
| Colour gamut | QNED Colour |
| Dynamic Tone Mapping | Yes |
| Screen size | 50" |
| Refresh rate | 120Hz |
Features
| 4K upscaling | Yes - AI Super Upscaling |
| FreeSync | Yes |
| Wall-mountable | Yes |
| Auto low latency mode (ALLM) | Yes |
| Built-in Smart Assistant | Alexa |
| Remote control | Yes - Magic Remote |
| Special features | AI Brightness Control |
| Suitable for outdoor use | No |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Power
| Power source | Mains |
| Power supply | AC 100-240V 50-60Hz |
| Power consumption | Standby: under 0.5W |
Sound
| Built-in speaker | Yes |
| Dolby | Yes |
| Audio Codec/s | AC4, AC3 (Dolby Digital), EAC3, HE-AAC, AAC, MP2, MP3, PCM, WMA, apt-X (refer to manual) |
| Speaker type | 2.0Ch |
Video
| HDR (high dynamic range) | HDR10 |
| Picture engine | α8 AI Processor |
| Film mode | Yes - Filmmaker Mode |
Smart TV
| Smart TV | Yes |
Accessory
| VESA mount (mm) | 200x200 |
| VESA wall mount supported | Yes |
Speakers
| Speaker power | 20W |
Interfaces/Ports
| CI slot | Yes |
| PC input | HDMI |
| Ethernet port | Yes |
| HDMI port | Yes - 4 |
| Optical digital | Yes |
| RF in (Antenna/Cable) | Yes - 2 |
| USB port | 2x USB 2.0 |
Software
| Operating system | webOS 24 |
Display & Graphics
| HD Ready / Full HD / Ultra HD | 4K Ultra HD |
| Type | QNED |
| Maximum resolution | 3840x2160 |