LG 2024 43UT91006LA LED HDR 4K Ultra HD Smart TV
Body
| Dimensions (mm) |
With stand: 968x640x260 (WxHxD) Without stand: 968x565x29.7 (WxHxD) |
| Weight (kg) |
With stand: 13.1 Without stand: 9.3 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.1 |
| WiFi | Yes - 5 |
Processor
| Processor | a5 AI Processor 4K Gen7 |
Display
| Dimming technology | Local Dimming |
| Dynamic Tone Mapping | Yes |
| Picture modes |
Vivid Standard APS(Auto Power Save) Cinema Sports Game Filmmaker (ISF)Expert(Bright Room) (ISF)Expert(Dark Room) |
| Screen size | 43-inch |
| Viewing angle | 178° |
| Refresh rate | 60Hz |
Features
| 4K upscaling | Yes |
| Audio |
AI Sound Pro Clear Voice Pro AI Acoustic Tuning Bluetooth Surround Ready |
| Compatibility |
Apple AirPlay 2 Apple HomeKit Matter LG Soundbars |
| Built-in Smart Assistant | Amazon Alexa |
| Cable length (m) | 1.5 |
| Family Settings | Yes |
| Music player | Yes |
| Suitable for outdoor use | No |
| Voice controls | Yes |
| Web browser | Yes |
| Game mode |
Yes Game Optimiser ALLM HGIG Mode |
| Sleep timer | Yes - programmable |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Power
| Energy efficiency class | G |
| Power source | Mains |
| Power supply | AC 100~240V 50-60Hz |
| Power consumption |
Standard: 94kWh HDR: 54kWh Standby: <0.5W |
Sound
| Built-in speaker | Yes |
| Sound output (RMS) | 20W |
| Speaker type | Down Firing |
Video
| HDR (high dynamic range) |
HDR10 HLG |
Smart TV
| Smart TV | Yes |
Accessory
| VESA mount (mm) | 200x200 |
| VESA wall mount supported | Yes |
Tuner/Broadcasting
| Digital tuner |
Freeview Play Freesat HD |
Interfaces/Ports
| Ethernet port | Yes |
| HDMI port | Yes - 3 |
| Optical digital | Yes |
| USB port | Yes - 2x Type-A |
| Common interface | Yes |
| Headphone jack | No |
Software
| Operating system | webOS 24 |
Display & Graphics
| HD Ready / Full HD / Ultra HD | 4K Ultra HD |
| Type | LED |
| Maximum resolution | 3840x2160 |
| Screen type | Flat panel |