LG 2024 43UT80006LA LED HDR 4K Ultra HD Smart TV
Body
| Dimensions (mm) |
With stand: 967x621x216 (WxHxD) Without stand: 967x564x57.1 (WxHxD) |
| Stand dimensions (mm) | 801x216 (WxD) |
| Weight (kg) |
With stand: 8.9 Without stand: 8.8 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.0 |
| WiFi | Yes - 5 |
Display
| Resolution | 4K |
| Backlight technology | Direct |
| Dynamic Tone Mapping | Yes |
| HD Ready / Full HD / Ultra HD | Ultra HD |
| High Dynamic Range (HDR) |
HDR10 HDR10 Pro |
| Hybrid Log Gamma (HLG) | Yes |
| Picture engine | α5 AI Processor 4K Gen7 |
| Picture modes |
Vivid Standard APS Cinema Sports Game Expert (Bright Room) Expert (Dark Room) |
| Screen size | 43-inch |
| Screen resolution | 3840x2160 |
| Refresh rate | Up to 60Hz |
| Screen type | LED |
Features
| 4K upscaling | Yes - AI |
| AI features | AI Sound Pro |
| Auto low latency mode (ALLM) | Yes |
| Built-in Smart Assistant | Amazon Alexa |
| Family Settings | Yes |
| Filmmaker Mode | Yes |
| LG Channels | Yes |
| Remote control | Yes - Magic Remote MR24 |
| Voice recognition | Yes - Intelligent |
| Web browser | Yes |
| Game mode |
Game Dashboard Game Optimiser HGiG Mode |
Accessibility
| Accessibility features |
High Contrast Grey Scale Invert Colours |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Compatibility
| App compatibility | LG ThinQ |
| Compatibility |
Apple AirPlay 2 USB Camera |
| Smart assistant compatibility | Amazon Alexa |
Power
| Energy efficiency class | G |
| Power source | Mains |
| Power supply | AC 100-240V 50/60Hz |
| Power consumption | Standby: <0.5W |
Sound
| Built-in speaker | Yes |
| LG Sound Sync | Yes |
| Speaker type | Down Firing |
| Audio details | Clear Voice Pro |
| Sound Mode Share | Yes |
| Sound output | 20W |
| Speaker system | 2CH |
| Surround sound | Yes - Bluetooth ready |
| Audio Codec/s |
AC4 AC3 EAC3 HE-AAC AAC MP2 MP3 PCM WMA apt-X |
Smart TV
| Smart TV | Yes |
Accessory
| VESA mount (mm) | 200x200 |
| VESA wall mount supported | Yes |
Tuner/Broadcasting
| Digital tuner | Yes |
Interfaces/Ports
| CI slot | Yes |
| Digital Audio Out (Optical) | Yes |
| Ethernet port | Yes |
| HDMI port | Yes - 3 |
| RF in (Antenna/Cable) | Yes - 2 |
| USB port | 2x USB Type-A 2.0 |
Software
| Operating system | webOS 24 |
AI modes
| Acoustic Tuning | Yes |
| Brightness Control | Yes |