LG 2023 OLED55C36LC OLED HDR 4K Ultra HD Smart TV
Body
| Dimensions (mm) |
With stand: 1222x757x230 (WxHxD) Without stand: 1222x703x45.1 (WxHxD) |
| Weight (kg) |
With stand: 17.5 Without stand: 14.1 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.0 |
| WiFi | Yes - Wi-Fi 5 |
Processor
| Processor | α9 AI Processor 4K Gen6 |
Display
| Dimming technology | Pixel Dimming |
| Colour gamut | OLED Colour |
| Picture modes | Personalised Picture Wizard, Vivid, Standard, Eco, Cinema, Sports, Game, Filmmaker, (ISF)Expert (Bright Room), (ISF)Expert (Dark Room) |
| Screen curvature | N/A |
| Screen size | 55-inch |
| Refresh rate | 100Hz |
Features
| 4K upscaling | Yes - AI Super Upscaling 4K |
| Eco mode | Yes |
| FreeSync | Yes - AMD FreeSync Premium |
| Multi view | Yes |
| Auto low latency mode (ALLM) | Yes |
| Family Settings | Yes |
| G-Sync | Yes - compatible |
| Motion Enhancer | OLED Motion |
| Music player | Yes - stream through connected device |
| Remote control | Yes - Magic Remote |
| Suitable for outdoor use | No |
| Variable refresh rate (VRR) | Yes |
| Voice controls | Intelligent Voice Recognition, Hands-free Voice Control, Clear Voice Pro |
| Web browser | Yes |
| Game mode | Game Optimizer/Game Dashboard |
Warranty
| Device warranty | 60 months |
Compatibility
| App compatibility | Apple Airplay2, LG ThinQ |
Power
| Power source | Mains |
| Power supply | AC 100-240V 50/60Hz |
| Power consumption |
Standard: 81kWh/1000h High: 143kWh/1000h Standby: 0.5W |
Sound
| Built-in speaker | Yes - 2.2 channel, down firing |
| LG Sound Sync | Yes |
| Audio details | Dolby Atmos, AI Sound Pro (Virtual 9.1.2 Up-mix), Clear Voice Pro, AI Acoustic Tuning |
| Dolby | Yes - Atmos & Vision |
| Sound output (RMS) | 40W |
Video
| Contrast enhancer | High Contrast |
| HDR (high dynamic range) | Yes - HDR10 |
| Film mode | Yes - Filmmaker Mode |
Smart TV
| Smart TV | Yes |
Accessory
| VESA mount (mm) | 300x200 |
| VESA wall mount supported | Yes |
Interfaces/Ports
| PC input | HDMI |
| Audio out | Yes |
| Ethernet port | Yes |
| HDMI port | Yes - 4 (supports 4K 120Hz) |
| Optical digital | Yes |
| RF in | Yes - 2 |
| USB port | Yes - 3x 2.0 |
Additional Information
| Software/Apps included | Netflix, Prime Video, Disney+, Apple TV, LG Channels |
Software
| Operating system | webOS 23 |
Display & Graphics
| HD Ready / Full HD / Ultra HD | 4K Ultra HD |
| Type | OLED |
| Maximum resolution | 3840x2160 |
| Screen type | Flat panel |
Energy Performance
| Energy efficiency class | G |