LG 2023 OLED42C34LA OLED 4K Ultra HD Smart TV
Body
| Dimensions (mm) |
With stand: 932x577x170 (WxHxD) Without stand: 932x540x41.1 (WxHxD) |
| Weight (kg) |
With stand: 10.1 Without stand: 9.8 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.0 |
| WiFi | Yes - 5 |
| WiFi | Yes |
Processor
| Processor | α9 AI Processor 4K Gen6 |
Display
| Dimming technology | Pixel Dimming |
| Colour gamut | OLED Colour |
| Dynamic Tone Mapping | Yes |
| Picture modes |
Personalised Picture Wizard Vivid Standard Eco Cinema Filmmaker (ISF) Expert (Dark Room) (ISF) Expert (Bright Room) |
| Screen curvature | N/A |
| Screen size | 42-inch |
| Viewing angle | 178 degrees |
| Refresh rate | 120Hz |
Features
| 4K upscaling | Yes - AI Super Upscaling |
| FreeSync | Yes |
| FreeSync | Yes - AMD FreeSync Premium |
| Multi view | Yes |
| Auto low latency mode (ALLM) | Yes |
| Built-in Smart Assistant | Amazon Alexa |
| Electronic programme guide (EPG) | Yes |
| G-Sync | Yes |
| Music player | Yes - stream through connected device |
| Remote control | Yes - Magic Remote |
| Suitable for outdoor use | No |
| Voice controls |
Intelligent Voice Recognition Hands-free Voice Control Clear Voice Pro |
| Eco sensor | Yes |
| Web browser | Yes |
| Game mode | Yes |
| Sports mode | Yes |
Warranty
| Device warranty | 60 months |
Power
| Energy saving mode | Yes |
| Power source | Mains |
| Power supply | AC 100-240V 50/60Hz |
| Power consumption |
Standard: 52kWh/1000h High: 84kWh/1000h Standby: 0.5W |
Sound
| Built-in speaker | Yes |
| Speaker type | Down Firing |
| Audio details | Dolby Atmos, AI Sound Pro (Virtual 9.1.2 Up-mix), Clear Voice Pro, AI Acoustic Tuning |
| Dolby | Yes - Atmos |
| Sound output (RMS) | 2x 10W |
Video
| Contrast enhancer | High Contrast |
| HDR (high dynamic range) | Yes - HDR10 |
| Picture engine | α9 AI Processor 4K Gen6 |
| Film mode | Yes - Filmmaker Mode |
Smart TV
| Smart TV | Yes |
Accessory
| VESA mount (mm) | 300x200 |
| VESA wall mount supported | Yes |
Built-in Devices
| Freesat HD | Yes |
| Freeview Play | Yes |
Interfaces/Ports
| PC input | HDMI |
| Audio out | Yes |
| Ethernet port | Yes |
| HDMI port |
Yes - 4 (supports 4K 120Hz) |
| Optical digital | Yes |
| USB port | Yes - 3x Type-A |
| Headphone jack | No |
Additional Information
| Software/Apps included |
Netflix Prime Video Disney+ Apple TV LG Channels |
Software
| Operating system | webOS 23 |
Display & Graphics
| HD Ready / Full HD / Ultra HD | 4K Ultra HD |
| Type | OLED |
| Maximum resolution | 3840x2160 |
| Screen type | Flat panel |
Energy Performance
| Energy efficiency class | G |