LG 2023 75UR78006LK LED HDR 4K Ultra HD Smart TV
Body
| Dimensions (mm) |
With stand: 1678x1027x361 (WxHxD) Without stand: 1678x964x59.9 (WxHxD) |
| Weight (kg) |
With stand: 31.8 Without stand: 31.4 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.0 |
| WiFi | Yes - 5 |
Processor
| Processor | α5 AI Processor 4K Gen6 |
Display
| Resolution | 3840x2160 |
| Backlight technology | Direct |
| Dynamic Tone Mapping | Yes |
| HD Ready / Full HD / Ultra HD | 4K Ultra HD |
| High Dynamic Range (HDR) |
HDR10 HDR10 Pro |
| Hybrid Log Gamma (HLG) | Yes |
| Screen size | 75-inch |
| Refresh rate | Up to 50Hz |
Features
| 4K upscaling | AI 4K Upscaling |
| Auto low latency mode (ALLM) | Yes |
| Filmmaker Mode | Yes |
| LG Channels | Yes |
| Remote control | Yes - Standard Remote |
| Variable refresh rate (VRR) | Yes |
| Voice recognition | Yes - Intelligent |
| Web browser | Yes |
| Game mode |
HGIG Mode Game Optimiser |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Compatibility
| App compatibility | LG ThinQ |
| Compatibility |
Apple AirPlay 2 Matter Apple HomeKit Apple Home USB Camera Home Office |
Power
| Power source | Mains |
| Power supply | AC 100-240V 50/60Hz |
| Power consumption | Standby: <0.5W |
Sound
| LG Sound Sync | Yes |
| Audio details |
AI Sound AI Acoustic Tuning Clear Voice Pro |
| Sound Mode Share | Yes |
| Sound output | 20W |
| Speaker system | 2.0CH |
| Surround sound | Bluetooth Surround Ready |
| Audio Codec/s |
AC4 AC3(Dolby Digital) EAC3 HE-AAC AAC MP2 MP3 PCM WMA apt-X |
| Speaker type | Down Firing |
Smart TV
| Smart TV | Yes |
Smart Interaction
| Smart features | Sports Alert |
Accessory
| VESA mount (mm) | 400x400 |
| VESA wall mount supported | Yes |
Interfaces/Ports
| Digital Audio Out (Optical) | Yes |
| Ethernet port | Yes |
| HDMI port | Yes - 3 |
| RF in (Antenna/Cable) | Yes |
| USB port | 2x USB 2.0 Type-A |
Software
| Operating system | webOS 23 |