LG 2023 65UR78006LK LED HDR 4K Ultra HD Smart TV
Body
| Dimensions (mm) |
With stand: 1454x903x269 Without stand: 1454x838x57.7 |
| Freestanding | Yes |
| Stand dimensions (mm) | 1156x269 (WxD) |
| Weight (kg) |
With stand: 21.6 Without stand: 21.4 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.0 |
| WiFi | Yes - 5 |
Processor
| Model | α5 AI Processor 4K Gen6 |
Display
| Resolution | 3840x2160 |
| Backlight technology | Direct |
| Display features |
AI Brightness Control Dynamic Tone Mapping |
| Display type | LED |
| HD Ready / Full HD / Ultra HD | 4K Ultra HD |
| High Dynamic Range (HDR) |
HDR10 Pro HLG |
| Picture modes |
Vivid Standard Eco Cinema Sports Game Filmmaker ISF Bright Room ISF Dark Room |
| Screen size | 65" |
| Viewing angle | 178° |
| Refresh rate | 50Hz Native |
Platform
| Operating system | webOS 23 |
Features
| 4K upscaling | Yes |
| Features |
Sports Alert Family Settings LG Channels |
| AI features | ThinQ AI |
| Cable length (m) | 1.5 |
| Film Mode | Yes - Filmmaker Mode |
| Music player | Yes |
| Remote control | Yes |
| Suitable for outdoor use | No |
| Timer | Yes |
| Voice controls | Yes - Intelligent Voice Recognition |
| Web browser | Yes |
| Game mode |
Game Optimiser Game Dashboard HGiG Cloud Game ALLM (Auto Low Latency Mode) |
Security
| Security features | Updates until 31/12/2027 |
Accessibility
| Accessibility features |
High Contrast Grey Scale Invert Colours |
Warranty
| Device warranty | 60 months |
Compatibility
| App compatibility | LG ThinQ |
| Compatibility |
Apple AirPlay 2 Apple HomeKit Matter LG SmartThinQ USB Camera Compatible Magic Remote Control LG Sound Sync Sound Mode Share Simultaneous Audio Output Bluetooth Surround Ready |
| Smart assistant compatibility | Amazon Alexa |
Power
| Energy efficiency class | G |
| Power source | Mains |
| Power supply | 100~240V AC 50-60Hz |
| Speaker output | 20W |
| Power consumption |
In HDR per 1000 hours: 152kWh In SDR per 1000 hours: 111kWh Standby: Less than 0.5W |
Sound
| Built-in speaker | Yes |
| Audio details |
AI Sound AI Acoustic Tuning Clear Voice Pro |
| Dolby | Yes - Dolby Digital |
| Surround sound | Virtual 5.1 Up-mix |
| Speaker type | Down Firing |
Formats
| Audio Formats |
AC4 AC3 (Dolby Digital) EAC3 HE-AAC AAC MP2 MP3 PCM WMA apt-X |
Smart TV
| Smart TV | Yes |
Accessory
| Stand | Yes - table top |
| VESA mount (mm) | 300x300 |
| VESA wall mount supported | Yes |
Speakers
| Number of channels | 2.0 |
Tuner/Broadcasting
| Digital tuner | Yes |
Built-in Devices
| Freesat HD | Yes |
| Freeview Play | Yes |
Interfaces/Ports
| Ethernet port | Yes |
| HDMI port | 3x HDMI CEC 2.1 |
| Optical digital | Yes |
| RF in (Antenna/Cable) | Yes - 2 |
| USB port | 2x USB Type-A 2.0 |
| Common interface | Yes |