LG 2023 55UR91006LA LED HDR 4K Ultra HD Smart TV
Body
| Dimensions (mm) |
With stand: 1236x746x260 (WxHxD) Without stand: 1236x716x29.7 (WxHxD) |
| Weight (kg) |
With stand: 18.8 Without stand: 15 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.0 |
| Mobile to TV - Mirroring, DLNA | Yes - Miracast |
| WiFi | Yes |
Processor
| Processor | α5 Gen6 AI Processor 4K |
Display
| Dimming technology | Local Dimming |
| Screen size | 55-inch |
| Viewing angle | 178 degrees |
| Refresh rate | 60Hz |
Features
| 4K upscaling | Yes |
| Chromecast built-in | No |
| Wall-mountable | Yes |
| Built-in Smart Assistant | Amazon Alexa |
| Electronic programme guide (EPG) | Yes |
| Music player | Yes |
| Remote control | Yes - Magic Remote |
| Suitable for outdoor use | No |
| Voice controls | Yes |
| OSD language | 38 Languages |
| Web browser | Yes |
| Closed captions (subtitles) | Yes |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Compatibility
| Compatibility |
Amazon Alexa Apple AirPlay Apple HomeKit Matter |
Power
| Energy efficiency class | F |
| Power source | Mains |
| Power supply | AC 100~240V 50-60Hz |
| Power consumption |
Standard: 77kWh High: 125kWh Standby: 0.5W |
Sound
| Built-in speaker | Yes |
| Sound output (RMS) | 20W |
| Surround sound | Yes |
| Speaker type | Down-firing |
Video
| HDR (high dynamic range) | Yes - HDR10 Pro |
| Film mode | Yes - Filmmaker Mode |
Smart TV
| Smart TV | Yes |
Accessory
| VESA mount (mm) | 300x100 |
| VESA wall mount supported | Yes |
Tuner/Broadcasting
| Digital broadcasting | Yes |
| Digital tuner | Yes - Freeview HD and Freesat HD |
| Freesat | Yes |
Interfaces/Ports
| Ethernet port | Yes |
| HDMI port | Yes - 3 |
| Optical digital | Yes - 1 |
| USB port | Yes - 2 |
| Headphone jack | No |
Software
| Operating system | webOS |
Display & Graphics
| HD Ready / Full HD / Ultra HD | Ultra HD |
| Maximum resolution | 3840x2160 |
| Screen type | LED |