LG 2023 50UR91006LA LED HDR 4K Ultra HD Smart TV
Body
| Dimensions (mm) |
With stand: 721x1123x260 (HxWxD) Without stand: 651x1123x29.7 (HxWxD) |
| Weight (kg) |
With stand: 16.8 Without stand: 13 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.0 |
| WiFi | Yes |
Processor
| Processor | α5 Gen6 AI Processor 4K |
Display
| Screen size | 50-inch |
| Viewing angle | 178° |
| Refresh rate | 60Hz |
Features
| 4K upscaling | Yes |
| Audio |
Ai Sound Pro Clear Voice Pro AI Acoustic Tuning |
| Compatibility |
Apple AirPlay Apple HomeKit Matter LG Soundbars |
| Wall-mountable | Yes |
| Built-in Smart Assistant | Amazon Alexa |
| Electronic programme guide (EPG) | Yes |
| Music player | Yes - stream through connected device |
| Special features |
ThinQ Built-in streaming AI Concierge Game Optimiser and dashboard FILMMAKER Mode |
| Suitable for outdoor use | No |
| Voice controls | Yes - via Amazon Alexa |
| Closed captions (subtitles) | Yes |
| Sleep timer | Yes - programmable |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Power
| Energy efficiency class |
Overall: F HDR: G |
| Power source | Mains |
| Power consumption |
Standard dynamic range: 64.8kWh/1000 hours High dynamic range: 95kWh/1000 hours Standby: 0.5W |
Sound
| Built-in speaker | Yes |
| Sound output (RMS) | 20W |
Video
| HDR (high dynamic range) | HDR10 Pro |
Smart TV
| Smart TV | Yes |
Accessory
| VESA mount (mm) | 200x200 |
| Remote control | Yes - Magic Remote |
| VESA wall mount supported | Yes |
Tuner/Broadcasting
| Digital tuner | Yes - Freeview Play and Freesat HD |
Built-in Devices
| Freeview | Yes |
Interfaces/Ports
| Other port connections |
TOSLINK Antenna Coaxial Female Satellite Coaxial Female |
| Ethernet port | Yes |
| HDMI port | Yes - 3 |
| USB port | Yes - Type-A x2 |
| Headphone jack | No |
Software
| Operating system | webOS |
Display & Graphics
| HD Ready / Full HD / Ultra HD | 4K Ultra HD |
| Type | LED |
| Maximum resolution | 3840x2160 |
| Screen type | Flat panel |