LG 2023 50QNED816RE QNED HDR 4K Ultra HD Smart TV
Body
| Dimensions (mm) |
With stand: 1123x721x260 (WxHxD) Without stand: 1123x652x29.7 (WxHxD) |
| Freestanding | Yes |
| Weight (kg) |
With stand: 16.8 Without stand: 13 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.0 |
| NFC enabled | No |
| WiFi | Yes |
Processor
| Processor | α7 AI Processor 4K Gen6 |
Display
| Dimming technology | Yes - Local Dimming |
| Resolution | 3840x2160 |
| Backlight technology | Yes - Edge |
| Display type | 4K QNED |
| HD Ready / Full HD / Ultra HD | 4K Ultra HD |
| High Dynamic Range (HDR) | HDR10 Pro, HLG |
| Screen size | 50 inches |
| Viewing angle | 178 degrees |
| Refresh rate | 120Hz |
| Display modes |
Personalised Picture Wizard Vivid Standard Eco Cinema Sports (ISF) Expert (Bright Room) (ISF) Expert (Dark Room) |
| Screen type | Flat screen |
Features
| 4K upscaling | Yes - AI Super Upscaling |
| FreeSync | Yes - FreeSync Premium |
| Sleep timer | Yes |
| Cable length (m) | 1.5 |
| Electronic programme guide (EPG) | Yes |
| Music player | Yes |
| Parental controls | Yes - Family Settings |
| Suitable for outdoor use | No |
| Voice controls | Yes |
| Web browser | Yes |
| Closed captions (subtitles) | Yes |
| Game mode | Yes - Game Optimiser & Dashboard |
| Picture-In-Picture | Yes - Picture-In-Picture & Side-By-Side |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Compatibility
| App compatibility | LG ThinQ App |
| Compatibility |
Apple Airplay2 USB Camera |
Power
| Energy efficiency class | E |
| Power source | Mains |
| Speaker output | 20W |
| Power consumption |
In HDR per 1000h: 110kWh In SDR per 1000h: 54kWh Standby: 0.5W |
Sound
| Built-in speaker | Yes |
| Audio details |
AI Sound Pro Clear Voice Pro AI Acoustic Tuning |
| Surround sound | Yes - AI Sound Pro (Virtual 5.1.2 Up-mix) |
Video
| Wide Colour Gamut | Yes - QNED Colour |
| Film mode | Yes - Filmmaker Mode |
Smart TV
| Smart TV | Yes |
Accessory
| Stand | Yes - Table top |
| VESA mount (mm) | 200x200 |
| Remote control | Yes |
| VESA wall mount supported | Yes |
Built-in Devices
| Freesat HD | Yes |
| Freeview Play | Yes |
Interfaces/Ports
| PC input | No |
| 3.5mm audio output | No |
| Ethernet port | Yes |
| HDMI port |
2x HDMI 2.1 2x HDMI 2.0 |
| Optical digital | Yes |
| USB port | 2x USB Type-A |
| Common interface | No |
Software
| Operating system | WebOS |