LG 2023 50QNED756RA QNED HDR 4K Ultra HD Smart TV
Body
| Dimensions (mm) |
Without stand: 1120x49.2x653 (WxHxD) With stand: 1120x257x718 (WxHxD) |
| Weight (kg) | 14 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5 |
| WiFi | Yes - 5 |
Display
| Resolution | 3840x2160 |
| Display features |
Time-shift Wireless TV On 10-bit support Virtual Reality (360 VR) function Time Machine Apple AirPlay 2 support Auto Device Detection AI Brightness Control Magic Explorer Sports Alert Family Settings Quick Access AI Recommendation AI Home Home Dashboard Game Dashboard USB webcam support Home Office |
| Display type | QNED |
| Dynamic Tone Mapping | Yes |
| HD Ready / Full HD / Ultra HD | 4K Ultra HD |
| High Dynamic Range (HDR) |
HDR10 HLG Active HDR |
| Picture modes |
Vivid Standard Eco Cinema Sports Game Filmmaker ISF Bright Room ISF Dark Room |
| Quantum dot display | Yes |
| Screen size | 50-inch |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Refresh rate | 50Hz |
| Screen type | LCD |
Operating system
| Operating system | webOS 23 |
Features
| 4K upscaling | Yes |
| Screen mirroring | Apple Airplay 2 |
| Auto low latency mode (ALLM) | Yes |
| Electronic programme guide (EPG) | Yes |
| Screen share | Yes |
| Special features |
Game Optimiser Auto Volume Leveller Text-to-speech function Apt-X technology LG Sound Sync Adaptive Sound Control Speech-to-text function Enhanced audio return channel AI Acoustic Tuning AI Sound Pro Bluetooth surround ready Clear Voice Pro technology TV Sound Mode Share WOW Orchestra WOW Interface HGIG Mode |
| Suitable for outdoor use | No |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Power
| Voltage | AC 100-240V 50/60Hz |
| Power consumption | Standby: 0.5W |
Sound
| Speaker type |
2.0ch Down-firing |
| Sound output | 20W |
| Surround sound | Yes - 5.1.2 Channel Virtual Surround Sound |
Video
| Picture engine | a5 Gen6 AI Processor 4K |
Accessory
| VESA mount (mm) | 200x200 |
| Remote control | Yes - Magic Remote |
| VESA wall mount supported | Yes |
Tuner/Broadcasting
| Digital tuner | DVB-C, DVB-S2, DVB-T2 |
Interfaces/Ports
| Total USB ports | 2x USB Type-A |
| Ethernet port | Yes |
| HDMI port | Yes - 4 |
| S/PDIF port | Yes |
Energy Performance
| Energy efficiency class | G |