LG 2023 43UR91006LA LED HDR 4K Ultra HD Smart TV
Body
| Dimensions (mm) |
With stand: 968x640x260 (WxHxD) Without stand: 968x565x29.7 (WxHxD) |
| Freestanding | Yes |
| Weight (kg) |
With stand: 13.1 Without stand: 9.3 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.0 |
| NFC enabled | No |
| WiFi | Yes - 5 |
Processor
| Processor | α5 AI Processor 4K Gen6 |
Display
| Dimming technology | Local Dimming |
| Resolution | 3840x2160 |
| Backlight technology | Yes - Edge |
| HD Ready / Full HD / Ultra HD | 4K Ultra HD |
| Picture modes |
Vivid Standard Eco Cinema Sports Game ISF Bright Room ISF Dark Room |
| Screen size | 43 inches |
| Viewing angle | 178 degrees |
| Display type | LED |
| Refresh rate | 50Hz Native |
| Screen type | Flat screen |
Features
| 4K upscaling | Yes |
| Built-in Smart Assistant | Amazon Alexa |
| Cable length (m) | 1.5 |
| Electronic programme guide (EPG) | Yes |
| Remote control | Yes - Magic Remote Control |
| Suitable for outdoor use | No |
| Voice controls | Yes |
| Web browser | Yes |
| Closed captions (subtitles) | Yes |
| Game mode | Yes - Game Optimiser and Dashboard |
| Sleep timer | Yes |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Compatibility
| App compatibility | LG ThinQ |
| Compatibility |
USB Camera Apple Airplay 2 Apple Home Matter |
Power
| Energy efficiency class | F |
| Power source | Mains |
| Power supply | 100-240V AC, 50-60Hz |
| Speaker output | 20W |
| Power consumption |
In HDR per 1000h: 88kWh In SDR per 1000h: 50.9kWh Standby: 0.5W |
Sound
| Built-in speaker | Yes |
| Surround sound | Yes - AI Sound Pro (Virtual 5.1.2 Up-mix) |
| Speaker type |
2.0 ch. Down Firing |
Video
| HDR (high dynamic range) | Yes - HDR10 and HLG |
| Film mode | Yes - Filmmaker Mode |
Smart TV
| Smart TV | Yes |
Accessory
| VESA mount (mm) | 200x200 |
| VESA wall mount supported | Yes |
Tuner/Broadcasting
| Digital tuner | Yes |
Built-in Devices
| Freesat HD | Yes |
| Freeview Play | Yes |
Interfaces/Ports
| CI slot | Yes |
| Ethernet port | Yes |
| HDMI port | 3x HDMI 2.0 |
| Optical digital | Yes |
| RF in (Antenna/Cable) | Yes |
| USB port | 2x USB Type-A 2.0 |
| Headphone jack | No |
Compatible accessories
| Stand | Yes - Table top |
Software
| Operating system | WebOS 23 |