LG 2023 43UR78006LK LED HDR 4K Ultra HD Smart TV
Body
| Dimensions (mm) |
With stand: 967x621x200 (WxHxD) Without stand: 967x564x57.7 (WxHxD) |
| Freestanding | Yes |
| Weight (kg) |
With stand: 8.8 Without stand: 8.9 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.0 |
| NFC enabled | No |
| WiFi | Yes - 5 |
Display
| Noise reduction | Yes |
| Resolution | 3840x2160 |
| HD Ready / Full HD / Ultra HD | 4K Ultra HD |
| High Dynamic Range (HDR) | Yes - HDR10 Pro |
| Screen size | 43" |
| Viewing angle | 178 degrees |
| Display type | LED |
| Refresh rate | 50Hz |
| Display modes |
Personalised Picture Vivid Standard Basic Auto Power Save Cinema Home Cinema Sports/Football/Cricket |
| Screen type | Flat panel |
Features
| 4K upscaling | Yes |
| Cable length (m) | 1.5 |
| Electronic programme guide (EPG) | Yes |
| Music player | Yes - app/device required |
| Processor | α5 AI Processor 4K Gen6 |
| Recording function | No |
| Suitable for outdoor use | No |
| Voice controls | Yes |
| Web browser | Yes |
| Child lock | Yes - Family Settings |
| Closed captions (subtitles) | Yes |
| Game mode | Yes - HGIG Mode, Game Optimizer, ALLM |
| Sleep timer | Yes |
Warranty
| Device warranty | 60 months |
Compatibility
| App compatibility | LG ThinQ |
| Compatibility |
Matter Apple AirPlay 2 Apple Home USB camera |
| Smart assistant compatibility | Amazon Alexa |
Power
| Energy efficiency class | G |
| Energy saving mode | Yes |
| Power source | Mains |
| Power supply | AC 100-240V 50-60Hz |
| Speaker output | 20W |
| Power consumption |
In HDR: 83kWh/1000h In SDR: 54kWh/1000h Standby: 0.5W |
Sound
| Built-in speaker | Yes |
| Audio details |
AI Sound AI Acoustic Tuning Clear Voice Pro |
| Dolby | Yes - Dolby Digital |
| Surround sound | Yes - AI Sound (Virtual 5.1 Up-mix) |
| Audio Codec/s | AC4, AC3(Dolby Digital), EAC3, HE-AAC, AAC, MP2, MP3, PCM, WMA, apt-X |
| Speaker type |
2.0 channel Down Firing |
Video
| Film mode | Yes - Filmmaker Mode |
Smart TV
| Smart TV | Yes |
Accessory
| Stand | Yes - table-top |
| VESA mount (mm) | 200x200 |
| Remote control | Yes |
| VESA wall mount supported | Yes |
Tuner/Broadcasting
| Digital tuner | Yes |
Built-in Devices
| Freesat HD | Yes |
| Freeview Play | Yes |
Interfaces/Ports
| CI slot | Yes |
| Ethernet port | Yes |
| HDMI port | Yes - 3 |
| Optical digital | Yes |
| RF in (Antenna/Cable) | Yes - 2 |
| USB port | 2x USB Type-A |
| Headphone jack | No |
Software
| Operating system | WebOS |