LG 2022 32LQ630B6LA LED HDR Smart TV
Body
| Dimensions (mm) |
With stand: 464x736x180 (HxWxD) Without stand: 437x736x82.9(HxWxD) |
| Weight (kg) |
With stand: 4.7 Without stand: 4.65 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.0 |
| Mobile to TV - Mirroring, DLNA | Yes |
| WiFi | Yes |
Processor
| Processor | α5 Gen5 AI Processor 4K |
Display
| Screen curvature | N/A |
| Screen size | 32" |
| Viewing angle | 178 degrees |
| Refresh rate | 60Hz |
| Display modes |
Vivid Standard Eco Cinema Sports Game (ISF) Expert (Bright Room) (ISF) Expert (Dark Room) |
Features
| Chromecast built-in | No |
| Multi view | No |
| Sleep timer | Yes |
| Wall-mountable | Yes |
| Built-in Smart Assistant | Yes |
| Electronic programme guide (EPG) | Yes |
| Parental controls | Yes |
| Remote control | Yes |
| Suitable for outdoor use | No |
| Voice controls | Yes |
| OSD language | 37 languages |
| Web browser | Yes |
| Closed captions (subtitles) | Yes |
| Language option | 37 languages |
Warranty
| Device warranty | 60 months |
Compatibility
| Compatibility |
Amazon Alexa Google Assistant |
Power
| Energy efficiency class | E |
| Power source | Mains |
| Power supply | AC220-240V 50/60Hz |
| Power consumption |
Typical: 26W Standby: 0.5W |
Sound
| Built-in speaker | Yes |
| Dolby | Yes - Digital |
| Sound modes |
Standard Dialog Theatre Music Sports Dolby Audio |
| Sound output (RMS) | 5W x2 |
| Audio Codec/s | AC4, AC3 (Dolby Digital), EAC3, HE-AAC, AAC, MP2, MP3, PCM, WMA, apt-X |
| Speaker type | Inbuilt, down-firing |
Video
| HDR (high dynamic range) | HDR10 Pro |
| Picture engine | α5 Gen5 AI Processor 4K |
Smart TV
| Smart TV | Yes |
Accessory
| VESA mount (mm) | 200x200 |
| VESA wall mount supported | Yes |
Speakers
| Speaker power | 10W |
Tuner/Broadcasting
| Analog tuner | Yes |
| Digital tuner | Yes |
| Freesat | Yes |
Built-in Devices
| Freeview | Yes |
Interfaces/Ports
| Audio out | Yes |
| Ethernet port | Yes |
| HDMI port | Yes - 2 |
| USB port | Yes - 1 |
| Common interface | Yes |
| Headphone jack | No |
Software
| Operating system | webOS Smart TV |
Display & Graphics
| HD Ready / Full HD / Ultra HD | HDR |
| Type | LED |
| Maximum resolution | 1366x768 |
| Screen type | Flat panel |